Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pompa ciepła. Co to jest i ile kosztuje?

Pompa ciepła. Co to jest i ile kosztuje?

Coś przyjaznego dla Ciebie i środowiska, coś, co pozwoli Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu? Takim rozwiązaniem jest pompa ciepła. W tym artykule dowiesz się, czym jest pompa ciepła i dlaczego jej instalacja przynosi wiele korzyści – finansowych i środowiskowych.

Reklama

W skrócie:

  • Pompa ciepła to urządzenie grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii – coraz częściej wykorzystywane w instalacjach grzewczych w Polsce.
  • Działanie pompy ciepła jest podobne do działania chłodziarki, ale jej zadanie jest odwrotne – ogrzać pomieszczenie i wodę.
  • Pompa ciepła wykorzystuje jedynie prąd niezbędny do przesyłania energii – w ten sposób pozwala Tobie zaoszczędzić pieniądze, a środowisku naturalnemu zredukować emisję zanieczyszczeń.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to ekologiczne źródło ciepła, które pobiera energię od dolnego źródła energii. Jak to działa?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze o cechach, o których warto wiedzieć, rozważając jej instalację. Po pierwsze, pompa ciepła pobiera darmową energię ze środowiska (wody, gruntu, powietrza). Energia ta dostarczana jest do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Pobieranie energii ze środowiska sprawia, że pompa ciepła jest ekologicznym źródłem ciepła. Po drugie, ekologicznej wartości tego urządzenia grzewczego można szukać w tym, jak działa pompa ciepła? Ogrzewanie domu pompą ciepła odbywa się za pomocą wykorzystania prądu niezbędnego do transportu energii. W odróżnieniu od chłodziarki nie pobiera jednak energii z wnętrza urządzenia, by emitować je na zewnątrz. Robi to za pomocą dolnego źródła (na przykład grunt, ścieki, woda), a następnie energię elektryczną przekazuje do budynku i instalacji centralnej.

Czytaj więcej: https://www.rachuneo.pl/artykuly/co-to-jest-i-jak-dziala-pompa-ciepla

Dlaczego pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska?

Wyróżnia się kilka rodzajów pomp ciepła. Istnieje powietrzna pompa ciepła, gruntowa pompa ciepła i wodna pompa ciepła. Każda z nich działa w trochę inny sposób, jednak wszystkie z nich mogą być nazwane odnawialnymi źródłami energii. Dzieję się tak, ponieważ pompa nie wykorzystuje tradycyjnych źródeł ogrzewania, np. węgla. Pobiera za to energię z gruntu, wody lub powietrza. Dzięki temu nie są emitowane spaliny, popiół lub kurz.

Dlaczego pompa ciepła jest przyjazna dla mnie?

Koszty ogrzewania za pomocą pompy ciepła minimalizowane są przez jej zrównoważone działanie. Jej zrównoważone działanie polegać będzie nie tylko na korzystnym wpływie, jaki ma ona dla środowiska, ale także zrównoważonych rachunkach za prąd. Ile więc kosztuje pompa ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła?

Koszt pompy ciepła zależy między innymi od rodzaju pompy ciepła, indywidualnego zapotrzebowania na ogrzewanie, powierzchni mieszkania, domu lub budynku, hydrauliki.

Niższy koszt ogrzewania za pomocą pompy ciepła bierze się między innymi z braku potrzeby zainstalowania specjalnego przyłącza (na przykład komina lub kotłowni). Oznacza to, że budynek, w którym instalowana jest pompa ciepła, nie musi być do niej specjalnie przystosowany. Redukuje to do minimum początkowe koszty instalacji, a Tobie pozwala zaoszczędzić już na początku podjętej decyzji o zainwestowaniu w nowy system grzewczy.

Poniżej dowiesz się, jak wyglądają dokładniejsze koszty ogrzewania za pomocą pompy ciepła.

Pompa ciepła powietrzna: koszt ogólny

Pompy typu powietrze – powietrze lub powietrze – woda są najczęściej montowanymi w Polsce. Cena pompy ciepła powietrznej zaczyna się od 15 tysięcy złotych. Jest ona o 50% tańsza od gruntowej pompy ciepła, która wymaga zainstalowania wymiennika ciepła znajdującego się pod wodą.

Czytaj więcej: https://www.rachuneo.pl/artykuly/ile-kosztuje-pompa-ciepla

Na czym oszczędzasz? Koszty pompy ciepła powietrznej

  • Na budowie źródła dolnego, którego nie wymaga instalacja pompy ciepła powietrznej
  • Na tym, że pompa jest przystosowana do działania w naszym klimacie
  • Pompa ciepła wykorzystuje jedynie prąd niezbędny do przesyłania energii
  • Dodatkowe oszczędności możesz zyskać przez połączenie pompy ciepła powietrznej z montażem instalacji fotowoltaicznej

Korzyści finansowe z połączenia pompy ciepła powietrznej z fotowoltaiką

Instalacja pompy ciepła okazuje się najbardziej korzystna w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Dzieje się tak za pośrednictwem darmowej energii elektrycznej dostarczanej przez fotowoltaikę.

Oszczędności dotyczą długofalowej inwestycji. Sam koszt montażu instalacji fotowoltaicznej w połączeniu z pompą ciepła wynosi około 100 tysięcy złotych. Koszty te jednak szybko zwracają się na poziomie kosztów eksploatacyjnych i oddawanej do sieci nadwyżki energii elektrycznej. Koszt ten zmniejsza się również po odliczeniu dofinansowań i ulg, z których mogą skorzystać właściciele ekologicznych urządzeń.

Z systemem grzewczym opartym na pompie ciepła i fotowoltaice wiesz, że zużywasz prąd i oszczędzasz energię wyłącznie na własne potrzeby.

Czytaj więcej na temat instalacji fotowoltaicznej: https://www.rachuneo.pl/artykuly/fotowoltaika-i-jak-dziala

Sposoby na redukcję kosztów montażu fotowoltaiki

W obniżeniu kosztów montażu instalacji fotowoltaicznej pomoże Ci:

  • Dofinansowanie do inwestycji w fotowoltaikę
  • Ulgi termomodernizacyjne przy rozliczeniu podatkowym
  • Bezpłatna porównywarka fotowoltaiki
  • Konsultacja i kontakt z nami!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.