Ponad 3 miliony kilometrów elektrycznych Solarisów

Od momentu dostarczenia do klienta pierwszego bateryjnego pojazdu, autobusy elektryczne wyprodukowane przez polską firmę Solaris Bus & Coach S.A., pokonały łącznie już ponad 3 miliony kilometrów. To kolejny dowód na to, że Solaris jest liderem elektromobilności zarówno w Polsce, jak i w Europie!


Pierwsze kroki w kierunku elektromobilności Solaris postawił już w 2001 roku, prezentując trolejbus – Solaris Trolino. Z kolei w 2006 roku został zaprezentowany pierwszy w Europie seryjnie produkowany autobus z napędem hybrydowym – był to Solaris Urbino hybrid. Pierwszy w pełni elektryczny pojazd wyprodukowany w zlokalizowanej pod Poznaniem fabryce ujrzał światło dzienne w 2011 roku. Premierowy wówczas model Urbino 8,9 LE electric znalazł stałe miejsce w sprzedażowej ofercie producenta. Dwa lata po jego premierze, w 2013 roku, ruszyła seryjna sprzedaż elektrycznych Solarisów. Pierwszy z nich został sprzedany do Klagenfurtu w Austrii.

Dzisiaj po europejskich drogach porusza się już blisko 80 elektrobusów z charakterystycznym logo zielonego jamnika, a liczba ta bardzo dynamicznie rośnie. Oprócz wspomnianej Austrii, można
je spotkać w Szwecji, Finlandii, Niemczech, Hiszpanii oraz oczywiście w Polsce. Od 2013 roku pojazdy te pokonały łącznie 3 miliony kilometrów, obsługując trasy zróżnicowane pod względem ukształtowania terenu, obłożenia pasażerskiego oraz w diametralnie różnych warunkach klimatycznych – od skrajnie mroźnej Skandynawii po upalną Katalonię. Przez ten czas, autobusy bateryjne Solarisa wykazałysię przede wszystkim wysoką jakością i równie wysokim stopniem sprawności technicznej.

Solaris doskonale wpisuje się w ogólnoświatowy trend rozwoju transportu bezemisyjnego. Jednocześnie, propagując tę ekologiczną technologię, polski producent trafia w zapotrzebowanie
wyrażane przez firmy transportu publicznego w całej Europie. Najlepszym tego dowodem są kolejne zamówienia na ponad 100 autobusów elektrycznych napływające do Bolechowa. W najbliższym czasie realizowane będą kontrakty na dostawy bateryjnych Solarisów m.in. do: Włoch, Niemiec, Francji, Norwegii, Rumunii oraz Polski. Są wśród nich, pierwsze na świecie, elektrobusy przystosowane do poboru krwi, zamówione przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Od momentu premiery pierwszego elektrycznego Solarisa, portfolio produktowe producenta w zakresie pojazdów bezemisyjnych znacznie się powiększyło. Obecnie klienci mogą wybrać spośród kilku wersji długości pojazdu (od 8,9 metra, 12, 18 i 18,75 metra) oraz sposobu ładowania (plug-in, pantograf, ładowanie indukcyjne oraz zwiększające zasięg wodorowe ogniwo paliwowe). Bolechowski producent oferuje także w swych ekologicznych pojazdach dwa rodzaje baterii – Solaris High Power oraz Solaris High Energy, a także dwa sposoby przekazywania napędu; może do tego służyć oś elektryczna ze zintegrowanymi silnikami lub silnik centralny. Dzięki temu, oraz przeprowadzonemu na życzenie indywidualne klienta studium wykonalności, każdy autobus elektryczny Solarisa to pojazd prawdziwie szyty na miarę i dopasowany do odmiennych potrzeb każdego z odbiorców. Co jednak najważniejsze, wszystkie z wymienionych rozwiązań zostały już zastosowane w praktyce w pojazdach dostarczonych do klientów, pokonując ponad 3 miliony kilometrów!