Portugalscy nauczyciele strajkują przeciw azbestowi

2 października portugalski związek nauczycieli STOP ogłosił ogólnokrajowy strajk przeciwko wykorzystywaniu azbestu w budynkach placówek oświatowych. Według planu ma on potrwać do 18 października.

Azbest, pomimo szkodliwych substancji jakie zawiera, jest wciąż powszechnie używanym materiałem w Portugalii. Zawodowy związek nauczycieli oszacował, że w około 100 portugalskich placówkach oświatowych znajduje się rakotwórcze tworzywo. Według władz syndykatu azbest pozostał nawet w tych obiektach, w których zostały przeprowadzone prace mające prowadzić do jego całkowitego usunięcia. – Roboty te w wielu placówkach zostały przeprowadzone w sposób niedokładny. Tysiące portugalskich dzieci w całym kraju, ich nauczyciele oraz inni pracownicy szkół są codziennie narażeni na kontakt z tą rakotwórczą substancją wywołującą azbestozę – mówi szef syndykatu Domingos Jardo.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Rozpoczęcie akcji strajkowej ma wymusić na portugalskim rządzie podjęcie natychmiastowych działań w celu usunięcia szkodliwego dla zdrowia azbestu. Rozpoczęty w środę strajk potrwa do 18 października. Jako pierwsze do protestu przystąpiły szkoły podstawowe w aglomeracji lizbońskiej. Obecnie uczestnictwo w strajku ogłosiły już placówki oświatowe na terenie całej Portugalii. Domingos Jardo, jako współorganizator akcji strajkowej, zarzucił premierowi Antonio Coscie hipokryzję oraz brak realizacji dotychczasowych obietnic. – We wrześniu 2016 roku premier ogłosił, że jego rząd wyeliminuje azbest z portugalskich szkół najpóźniej do 2018 roku. Tymczasem mamy już drugą połowę 2019 roku i niewiele w tej sprawie zostało zrobione – powiedział Jardo.