Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powstaje największa farma wiatrowa na Morzu Śródziemnym. Zasili ponad milion domów 

Powstaje największa farma wiatrowa na Morzu Śródziemnym. Zasili ponad milion domów 

Przy włoskich brzegach powstaje pływająca elektrownia o mocy 1,1 GW. To projekt Barium Bay, czyli największa farma wiatrowa na Morzu Śródziemnym. Po zrealizowaniu projektu, wiatraki mają dostarczać tyle energii elektryczne, ile wynosi zużycie miliona gospodarstw domowych. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Największa farma wiatrowa na Morzu Śródziemnym 

W odległości około 40 km od włoskiego brzegu Morza Adriatyckiego powstaje Barium Bay – pływająca elektrownia wiatrowa o mocy 1,1 GW. Farma ma składać się z 74 turbin wiatrowych o mocy 15 MW każda. W warunkach panujących na morzu, mają one produkować nawet 3 000 GWh energii każdego roku, co odpowiada zapotrzebowaniu ponad miliona gospodarstw domowych.

Nowa elektrownia wiatrowa na Adriatyku to efekt współpracy międzynarodowej firmy Galileo z włoską Hope Group, która będzie odpowiadać za realizację instalacji. Barium Bay ma być największą farmą wiatrową na Morzu Śródziemnym. Jednak zanim to się stanie, minie przynajmniej kilka lat. Aktualnie projekt jest na etapie badań środowiskowych i technicznych które mają zakończyć się latem tego roku. Wkrótce mają rozpocząć się prace pomiarowe i potrwają do 2025 roku. 

Barium Bay to przełomowy projekt, zarówno ze względu na jego skalę, jak i potencjalny wkład w transformację energetyczną Włoch z wykorzystaniem wyłącznie lokalnych źródeł energii. Morze Adriatyckie oferuje zwycięską kombinację kluczowych czynników, które sprawiają, że pływające morskie projekty wiatrowe są bardzo atrakcyjne dla Włoch: dobre prędkości wiatru, rozległe obszary i odpowiednie rozwiązania w zakresie podłączenia do sieci krajowejpodkreślił Ingmar Wilhelm, dyrektor generalny Galileo.

Jak działa pływająca farma wiatrowa? 

Pływające wiatraki to następna generacja OZE, która pozwala skorzystać z silniejszych wiatrów występujących dalej od brzegu. Większość dzisiejszych morskich turbin wiatrowych jest przymocowanych do dna morskiego na wodach o głębokości mniejszej niż 60 metrów. Pływające farmy wiatrowe mogą być lokalizowane w miejscach o głębszym dnie morskim. W tym wypadku wiatraki cumowane są do dna morskiego za pomocą wielu lin i kotwic, tak jak pływająca platformy wiertnicze.

Pierwsza pływająca farma wiatrowa to Hywind Scotland, położona u wybrzeży Peterhead w Szkocji. Instalacja działa już od 5 lat i produkuje energię, która może zasilić 34 tys. domów w Wielkie Brytanii. Zarządzający nią norweski Equinor (dawniej Statoil) twierdzi także, że jest to najbardziej wydajna morska farma wiatrowa na świecie. W ciągu pięciu lat działalności osiągnęła bowiem współczynnik wydajności na poziomie 54%.

Rozwój energii wiatrowej we Włoszech 

W 2022 roku Włochy uruchomiły 500 MW nowych mocy energetyki wiatrowej, w tym pierwszą pływającą farmę wiatrową Beleolico o mocy 30 MW. Jak podkreśla Hope Group, realizator elektrowni Barium Bay, wiatraki na morzu powinny być kluczową strategią transformacji energetycznej we Włoszech. 

Koniecznym warunkiem jest jednak odpowiednie przygotowanie projektów farm wiatrowych i wykorzystanie technologii, które będą kompatybilne ze środowiskiem wodnym. Firma twierdzi, że z przeprowadzonych analiz i badań wynika, że w regionach, tak Apulia, Kalabria, Sycylia i Sardynia moc morskiej energetyki wiatrowej mogłaby wzrosnąć do nawet 5 GW do 2030 roku. 

Źródła: hopegroup.it, gramwzielone.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.