Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Prawie całe życie w locie – niesamowity świat jerzyków

Prawie całe życie w locie – niesamowity świat jerzyków

Jerzyki nie od dziś uchodzą za mistrzów w lataniu i pokonywaniu długich dystansów. Teraz badacze ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund przypuszczenia potwierdzili u jerzyków bladych. Ogólnie blisko 100 gatunków tych ptaków jest całkowicie przystosowanych do życia w powietrzu. Oczywiste? Niekoniecznie, jeśli weźmie się pod uwagę, że jerzyki potrafią nawet spać w locie. W ramach najnowszego badania Naukowcy z Uniwersytetu w Lund obserwowali cztery osobniki jerzyka bladego (Apus pallidus). Wykorzystali rejestratory odnotowujące co pięć minut aktywność ptaków, a raz w miesiącu ich lokalizację. Do jakich doszli wniosków?

Reklama

Jerzyk – stworzony, aby latać

Wyniki szwedzkich naukowców pokazały, że jerzyki blade mogą unosić się stale w powietrzu od dwóch do trzech i pół miesiąca. Oczywiste jest, że swoje pożywienie (owady) zjadają w czasie lotu – tu nie trzeba nikogo przekonywać. Natomiast wrażenie budzi fakt, że ptaki nawet zasypiają na krótko w czasie lotu. Wcześniej wzbijają się na duże wysokości, a potem odpoczywają, szybując. – Jedzą i śpią, gdy są w powietrzu. To jest coś, w co naukowcy wierzyli od lat 50-tych, a teraz możemy pokazać, że to prawda – stwierdził Anders Hedenström, profesor na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Lund. Badane zwierzęta po okresie lęgowym wznosiły się w powietrzu przez cały pobyt w Afryce Północnej. Trzy lata ten sam zespół badał jerzyka zwyczajnego (Apus apus). Rekordzistą byli przedstawiciele gatunku, którzy spędzili w powietrzu (bez pojedynczego lądowania) nawet  dziesięć miesięcy.

Stąd takie różnice w „liczbach”?

Jerzyki decydują się na lądowanie jedynie na czas godów i właśnie to powoduje różnicę w długości lotów. Jerzyk zwyczajny składa jaja raz w sezonie, dlatego więcej przebywa w powietrzu w porównaniu z jerzykiem bladym, u którego okres godowy przypada dwa razy w roku. W rzeczywistości prawie 100 gatunków jerzyków jest przystosowana do życia niemal w ciągłym locie. Dzięki takiemu trybowi mniej zagrażają im drapieżniki i rzadziej mają kontakt z pasożytami, przez co przeżywalność jest wysoka w zestawieniu z innymi gatunkami ptaków. https://www.youtube.com/watch?v=FMCLF7hK1Mg źródło: lunduniversity.lu.se, foto: flickr

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.