Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Prawie pół miliarda zwierząt zginęło w australijskich pożarach

Prawie pół miliarda zwierząt zginęło w australijskich pożarach

Ekolodzy z Uniwersytetu w Sydney podali wstrząsające informacje: w australijskich pożarach życie straciło już prawie pół miliarda zwierząt. Istnieją realne obawy, że doprowadzi to do wymarcia wielu gatunków.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Pożary z 2019 roku są największą katastrofą naturalną w historii Australii. Niestety kataklizm zbiera swoje żniwo także w obecnym nowym roku. Przedwczoraj (1 stycznia) w stanach Nowa Południowa Walia oraz Wiktoria szalało ponad 130 pożarów. Skala zniszczeń jest ogromna. Świat obiegły zdjęcia pożarów, uciekających kangurów, poparzonych i spalonych koala.

Co z australijską przyrodą?

Według ekologów z Uniwersytetu w Sydney pożary doprowadziły do uśmiercenia 480 milionów zwierząt – ssaków, ptaków i gadów. W dodatku liczba ta wzrośnie po fali pożarów w ostatnich dniach. W wielu przypadkach wystarczył sam upał – w prasie opisywano m.in. przypadki kakadu i innych rodzimych gatunków ptaków, które ginęły na wskutek wzrastających gwałtownie temperatur. Uważa się, że w ciągu mniej niż czterech miesięcy w Nowej Południowej Walii zginęła prawie 1/3 całej populacji koala. Wkrótce zwierzęta te można będzie oglądać już tylko w ogrodach zoologicznych.

Stan wyjątkowy w Nowej Południowej Walii

image
Mapa aktualnych pożarów: https://myfirewatch.landgate.wa.gov.au/

Pożary poważnie zagrażają również człowiekowi. Już teraz z dymem poszło blisko 1000 domostw. Zginęło przynajmniej 11 osób (brakuje dokładnych danych). Władze w Nowej Południowej Walii zarządziły stan wyjątkowy i ewakuację ludności.

Pożary dotychczas do spaliły obszar zbliżony do powierzchni Belgii.

Źródło: nzherald.co.nz

Źródło zdjęcia głównego: canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.