Prezydent Brazylii oskarża Leonarda DiCaprio o fundowanie pożarów amazońskich. Jest odpowiedź aktora

W miniony piątek Jair Bolsonaro powiedział – DiCaprio jest fajnym facetem, nie? Daje pieniądze na to, żeby podpalać Amazonię. Aktor, który zadeklarował dotację na ratowanie puszczy, odpiera zarzuty. 

Leonardo DiCaprio, zdobywca Oscara i aktywista ekologiczny, był jednym z ważniejszych celebrytów, którzy zwracali szczególną uwagę na tegoroczne pożary puszczy amazońskiej. Pod koniec sierpnia aktor obiecał przekazanie 5 milionów dolarów przez swoją fundację Earth Alliance na ochronę zniszczonego lasu tropikalnego. Pod koniec tygodnia kontrowersyjny prezydent Brazylii powiedział swoim zwolennikom, że aktor miał przekazywać pieniądze na podpalanie Amazonii. Podobne oskarżenie padło w miniony czwartek na Twitterze, na tablicy syna prezydenta, brazylijskiego federalnego kongresmena, Eduardo Bolsonaro:

Fotowoltaika od Columbus Energy

Z treści oskarżenia wynika, że DiCaprio zapłacił 300 000 dolarów na podpalanie lasów oraz 70 000, aby WWF zrobiło zdjęcia pożarów. Ani syn, ani ojciec nie przedstawili na to jednak żadnych dowodów. Oskarżenia pojawiły się po przeszukaniu przez służby policyjne siedzib dwóch fundacji w stanie Para. Aresztowano wtedy czterech strażaków-ochotników. Zostali jednak szybko wypuszczeni. Mieli być oskarżeni o podpalenia, a dzięki fundacjom, mieli pozyskiwać pieniądze.

W odpowiedzi aktor jednoznacznie odparł zarzuty i zwrócił uwagę, że nie mają na to żadnych dowodów. Jego słowa cytuje amerykański kanał telewizyjny CNN:

– Zrób zdjęcie, nakręć film i wyślij go do organizacji pozarządowej, która prowadzi kampanię przeciwko Brazylii. Organizacja skontaktuje się z Leonardo DiCaprio, Leonardo DiCaprio przekaże 500 tysięcy dolarów, a część tej kwoty zasili konta ludzi podpalających Amazonię, tak to ma wyglądać? – dopytywał poirytowany DiCaprio.

Na swoim profilu na portalu Instagram aktor opublikował oficjalne oświadczenie, w którym deklaruje swoje wsparcie dla organizacji, które chcą chronić Amazonię. Załączył przy tym również deklaracje doktora Wesa Sechresta, szefa Global Wildlife Conseravtion oraz doktora Jona Paula Rodrigueza, szefa IUCN Species Survival Commision: