drewno biopaliwa

W produkcji biopaliw pomogą… grzyby

Pośród wielu innowacyjnych rozwiązań z branży odnawialnych źródeł energii warto zwrócić uwagę na zazwyczaj niedoceniane biopaliwa. Zdaniem wielu naukowców mogą się one stać napędem przyszłości, ponieważ charakteryzujące je właściwości stanowią odpowiedź na wiele bolączek współczesnego świata. 

Warto przypomnieć, że do produkcji biopaliw wykorzystuje się biomasę otrzymaną za sprawą przetworzenia materiałów pochodzenia głównie roślinnego, ale także i zwierzęcego. Dzięki procesowi fotosyntezy organizmy roślinne są w stanie magazynować energię, którą można – np. w wyniku spalania, fermentacji beztlenowej lub tlenowej, zgazowania etc. – przetworzyć na inny rodzaj energii, jak np. elektryczną, cieplną lub paliwo ekologiczne (https://swiatoze.pl/biopaliwa-naped-przyszlosci/).

Należy jednak mieć świadomość, że klasyczna produkcja biopaliw to wymagający i trudny proces, charakteryzujący się koniecznością zastosowania wysokich temperatur oraz sporych nakładów energii. Mimo takich utrudnień warto się nimi zainteresować, ponieważ to paliwo wybitnie przyjazne środowisku – można je bowiem pozyskać z odpadów przeznaczonych do utylizacji, a poza tym biopaliwa nie zwiększają szkodliwej emisji dwutlenku węgla (https://swiatoze.pl/nowy-sposob-biopaliwa/).

Powyższe czynniki wpływają również na fakt, że rozwojem technologii związanych z produkcja biopaliw zajmuje się wiele uniwersytetów, dokonujących innowacyjnych odkryć na tym polu. Okazuje się między innymi, że do produkcji biopaliw z dużym powodzeniem mogą być wykorzystywane algi (https://swiatoze.pl/biopaliwa-z-alg/) – to nie tylko bardzo wydajne rośliny potrafiące wyprodukować spore ilości biomasy, ale dzięki swoim umiejętnościom przystosowawczym są one w stanie przetrwać w bardzo niekorzystnych warunkach – np. w kanałach ściekowych, przy okazji je oczyszczając.

Najnowsze doniesienia ze świata nauki dowodzą, że w rozwoju przemysłu biopaliw pomóc mogą także… grzyby. Badacze z University of York wpadli bowiem na pomysł wytworzenia nowego paliwa z drewna. Do tego celu wykorzystali specjalne enzymy produkowane przez grzyby, czyli organizmy od wieków odpowiedzialne za rozkład martwej materii organicznej. Enzymy pochodzące od grzybów świetnie radzą sobie z rozkładem ksylanów, czyli cząstek węglowodanów występujących w ścianach komórkowych roślin; choć ksylany są bardzo odporne na zniszczenie, to ich przetworzenie umożliwia otrzymanie wielu istotnych substancji chemicznych.

Dokonane przez naukowców wyizolowanie grzybich enzymów niezbędnych do degradacji ksylanów stanowi kolejny ważny krok na drodze do rozpowszechnienia biopaliw, ponieważ zastosowanie tej metody w masowej produkcji jest w stanie przyspieszyć przebieg całego procesu oraz znacząco obniżyć jego cenę.

 

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.