Z badania przeprowadzonego przez Instytut Ochrony Środowiska wynika, że przeciętny Polak wyrzuca 376 kg odpadów komunalnych rocznie. Najgorzej wypadają mieszkańcy miast, którzy pozbywają się nawet 525 kg śmieci.
Mieszkańcy wsi wyrzucają mniej odpadów
Instytut Ochrony Środowiska we współpracy z samorządami gminnymi stworzył raport – „Bioodpady komunalne posegregowane i poddawane recyklingowi u źródła w Polsce”. Wynika z niego, że przeciętny Polak w ciągu roku wyrzuca 376 kg odpadów komunalnych. Najlepiej wypadają mieszkańcy Podkarpacia, którzy wyrzucają 250 kg rocznie, a najgorzej mieszkańcy Opolszczyzny – 480 kg.
Mniej śmieci wyrzucają mieszkańcy wsi – pomiędzy 119 kg w woj. podkarpackim, a 499 kg w lubuskim. Więcej śmieci pozbywają się Polacy mieszkający w mieście – od 259 w woj. lubuskim do nawet 525 w woj. wielkopolskim.
Źródło: gov.pl
– Badania wykazały także, że podział gmin na województwa czy rodzaje gmin nie oddaje w pełni indywidualnych potrzeb i rzeczywistego poziomu recyklingu w każdej z nich. Dlatego, zgodnie z wynikami analizy, zalecane jest stosowanie indywidualnych wskaźników wytwarzania odpadów komunalnych w poszczególnych gminach – tłumaczą twórcy publikacji IOŚ-PIB.
Mieszkańcy miast wytwarzają więcej bioodpadów
Zbadano również średnią ilość wyrzucanych bioodpadów, która wyniosła 97 kg rocznie. Z badania wynika, że nie ma zależności pomiędzy ilością bioodpadów posegregowanych, a powierzchnią terenów zielonych, które posiada dane gospodarstwo. Średnio na 1 m2 terenu zielonego przypada 1,92 kg bioodpadów.
Gminy miejskie charakteryzowały się najwyższym (prawie 16%) wskaźnikiem udziału bioodpadów w odpadach wytworzonych przez mieszkańców. W gminach miejsko-wiejskich oraz wiejskich udział bioodpadów w odpadach wytworzonych przez mieszkańców wynosił odpowiednio 15,1 oraz 14,9%.
Z badania wynika, że w ostatnim czasie wzrosła świadomość ekologiczna Polaków – coraz więcej mieszkańców wsi decyduje się na stworzenie własnego kompostownika na odpady “bio”. Jako najczęstszy argument przemawiający za kompostowaniem mieszkańcy podawali: produkcję naturalnego nawozu, oszczędność finansową oraz zmniejszenie opłaty za odbiór odpadów.
– Prawie 98% gospodarstw domowych kompostowało bioodpady kuchenne przez wszystkie miesiące roku, natomiast bioodpady zielone były kompostowane w styczniu, lutym oraz grudniu w ok. 33% gospodarstw domowych. W marcu i w listopadzie bioodpady zielone były kompostowane odpowiednio w 50,3% oraz 57,5% gospodarstw. W pozostałych miesiącach roku bioodpady zielone były kompostowane w większości gospodarstw domowych, od 78,8% w kwietniu do ponad 97% w okresie od czerwca do sierpnia – czytamy w raporcie.
Zobacz też: Rzeka pełna śmieci, urzędy pełne wymówek. Kto posprząta krakowską rzekę Prądnik?
Źródło: gov.pl
Fot. Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.