Przekop Mierzei Wiślanej wymusza kolejne inwestycje w okolicznych miejscowościach

Prace nad przekopem Mierzei Wiślanej rozpoczną się w 2018 roku. Połączenie Zalewu Wiślanego z Morzem Bałtyckim przyniesie sporo korzyści dla wielu podmiotów gospodarczych; wśród nich znajdują się również małe miejscowości turystyczne. Powyższa inwestycja jest szansą na rozwój okolicznych gmin i z pewnością przyczyni się do wielu zmian w regionie. 

Pod koniec października br. podjęto ostateczną decyzję o lokalizacji kanału łączącego Morze Bałtyckie z Zalewem Wiślanym. Już wiadomo, że zostanie on wykonany w miejscowości Nowy Świat w gminie Sztutowo. Zdaniem wójta tej gminy, Jakuba Farinade, inwestycja ta powinna pociągnąć za sobą kolejne działania tego typu, umożliwiające stworzenie regionu przyjaznego turystom, których napływu po dokonaniu przekopu nie da się uniknąć.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Turysta jak już dojedzie do kanału, to musi się gdzieś zatrzymać, przenocować, zjeść, wypocząć i zwiedzić. Nie można inwestycji zawężać tylko do infrastruktury hydrotechnicznej. Kanał musi się choćby w pierwszych latach wybronić także pod względem społecznym, bo inwestycje wokół kanału muszą przyciągnąć przyjezdnych – powiedział Jakub Farinade. Włodarz gminy zwrócił również uwagę na fakt, że Mierzeja nie posiada ani jednego ciągu komunikacyjnego, który by zapewniał swobodną jazdę w czasie dużego natężenia ruchu. Przepustowość dróg wojewódzkich 501 Mikoszewo-Krynica Morska i 502 Nowy Dwór-Stegna nie przystaje do potrzeb w sezonie. Dojazd do Mierzei, gdy jest znakomita pogoda, albo wyjazd z niej, gdy aura się załamie, trwa 3-4 godziny.

Wedle założeń nowy kanał zostanie ukończony do 2022 roku. Być może do tego czasu rozpoczną się również inne komplementarne inwestycje, przyczyniające się do rozkwitu tego nadmorskiego regionu.