Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Międzynarodowy bój o irański rynek OZE

Międzynarodowy bój o irański rynek OZE

France24 podaje, że Saga Energy, norweski podmiot na rynku energetyki słonecznej, podpisał umowę z irańskimi partnerami dotyczącą norweskich inwestycji w sektor fotowoltaiczny w Iranie. Projekty zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych pięciu lat. Niedawno na łamach ŚwiatOZE.pl informowaliśmy, że z kolei brytyjski fundusz inwestycyjny Quercus, specjalizujący się w inwestowaniu w odnawialne źródła energii, podejmie się budowy farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 600 MW. Będzie to pierwszy projekt tej spółki realizowany po za granicami Wielkiej Brytanii.

„Norwegia jest w pełni zaangażowana w porozumienie nuklearne. To dowód na to, że bardzo poważnie podeszliśmy do tego otwarcia oraz że wkrótce zobaczymy więcej inwestycji – powiedział Lard Nordrum, ambasador Norwegii w Iranie. Stwierdził on także, że sygnowane porozumienie, dotyczące norweskiego dofinansowaniu irańskiego sektora OZE, jest „wielkim sukcesem, ponieważ Iran naprawdę potrzebuje odnawialnych źródeł energii, a dla Norwegów to nowy sektor”. Kontraktowe inwestycje wyniosą 2,5 miliarda euro.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Saga Energy jest stosunkowo młodą firmą, która – jak czytamy na France24 – została utworzona przez byłych menadżerów i inżynierów pracujących w projektach naftowych i gazowych, którzy przenieśli się do sektora odnawialnych źródeł energii po tym, jak tradycyjne rynki energii zostały zmiażdżone spadającymi cenami węglowodorów, a szczególnie ropy naftowej. „Jesteśmy małą firmą z potężnymi partnerami” – powiedział Dyrektor Saga Energy ds. Rozwoju Gaute Steinkopf.

Norwegia to także państwo uzależnione od przychodów uzyskiwanych w ramach wydobycia węglowodorów. Kraj ten stopniowo realizuje również plan inwestycji w alternatywne źródła energii. Tamtejsze władze planują wprowadzić zakaz ogrzewania domów produktami naftowymi oraz gazem. Ten ambity cel chcą osiągnąć do 2020 roku. Zamierzają ponadto do 2025 roku wycofać z obiegu pojazdy z silnikami spalinowymi. Więcej informacji w artykule: Norwegia wprowadzi zakaz ogrzewania domów paliwami kopalnymi.

Do tej pory w Iranie powstawały stosunkowo małe elektrownie słoneczne. Największa z nich obejmuje 30 MW mocy i jest zlokalizowana w prowincji Północny Khorasan. Ten projekt sfinansowani Szwajcarzy. Iran planuje każdego roku instalować około 1 GW nowej mocy w ramach OZE.

Więcej informacji: Brytyjczycy wybudują w Iranie elektrownię słoneczną o mocy 600 MW.

Źródła: France24, GreenEvolution, The Telegraph

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.