Brytyjczycy wybudują w Iranie elektrownię słoneczną o mocy 600 MW

Brytyjski fundusz inwestycyjny Quercus, który specjalizuje się w inwestowaniu w odnawialne źródła energii, podejmie się budowy farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 600 MW. Będzie to pierwszy projekt tej spółki realizowany po za granicami Wielkiej Brytanii. Stosowne porozumienie z irańskim resortem energetyki zostało już podpisane i oszacowano je na około 500 milionów euro (440 milionów funtów).

Jesteśmy podekscytowani rozpoczęciem w Iranie budowy jednej z największych na świecie elektrowni fotowoltaicznych. Stanowi to znakomitą okazję do wykorzystywania ogromnego potencjału na rynku odnawialnych źródeł energii w kraju” – wyjaśnił szef Quercus Diego Biasi. Gigantyczna elektrownia słoneczna ma powstać w ciągu najbliższych trzech lat.

Iran planuje każdego roku instalować około 1 GW nowej mocy w ramach OZE.

Hamid Baeidinejad, irański ambasador w Wielkiej Brytanii, podkreślił, że projekt budowy elektrowni jest prezentacją zobowiązania kraju w sprawie rozwoju energii odnawialnych, zwłaszcza elektrowni słonecznych. Zauważył także, że Iran dysponuje trzystoma dniami słonecznymi w ciągu roku.

Do tej pory w Iranie powstawały stosunkowo małe elektrownie słoneczne. Największa z nich obejmuje 30 MW mocy i jest zlokalizowana w prowincji Północny Khorasan. Tę instalację sfinansowani Szwajcarzy.

Źródło: GreenEvolution, The Telegraph

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Czy rachunki za energię elektryczną podwyższa jedynie zła izolacja domów?

Następny artykuł

Bloomberg New Energy Finance analizuje globalne wskaźniki branży OZE

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,