Przygotowanie instalacji do sezonu grzewczego

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Jak dobrze się do niego przygotować? Co trzeba sprawdzić? Jakie zabiegi są konieczne?

Bardzo często zdarza się, iż nie jesteśmy gotowi na rozpoczęcie sezonu grzewczego w naszych domach. A potrzeba naprawdę niewiele, aby móc to zrobić.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak odpowiednio przygotować grzejniki?

Na początku należy oczyścić grzejniki z zewnątrz. Przez te kilka miesięcy, kiedy ich nie używano, zapewne zgromadziło się na nich wiele kurzu i zanieczyszczeń. Po uruchomieniu kaloryferów konwekcja powietrza powoduje unoszenie się pyłu, co może być bardzo uciążliwe, zwłaszcza dla alergików. Zewnętrzne elementy grzejników najlepiej myć miękkimi szmatkami, natomiast wewnętrzne, gorzej dostępne miejsca za pomocą szczotek. Jeżeli zabrudzenia są duże, można użyć wody z delikatnym płynem, aby nie uszkodzić powierzchni kaloryfera.

Po zakończonej pracy konserwacyjnej trzeba sprawdzić stan techniczny instalacji grzewczej. Grzejniki powinny być odpowietrzone. Należy również sprawdzić ciśnienie kaloryfera. Zazwyczaj odczytuje się je ze specjalnie przymocowanego przy kotle manometru. Jeżeli ciśnienie wody odbiega od normy, powinniśmy wyrównać je za pomocą zaworów, które najczęściej umieszczane są przy piecyku.

Jak rozpoznać zapowietrzenie grzejnika? Takie urządzenie głośno pracuje – słychać gwizdy oraz bulgotanie wody. Ponadto ciepło nierównomierne rozkłada się na kaloryferze. Jak zatem go odpowietrzyć? Z reguły zawór odpowietrzający znajduje się w górnej części piecyka. Trzeba go odkręcić za pomocą śrubokręta lub polecanego przez producenta narzędzia. Wówczas z grzejnika schodzą wszystkie gazy, często nie tylko czyste powietrze, ale także siarkowodór lub wodór.

Zaleca się również zadbać o wygląd grzejników. Zdarza się, iż ulegają one uszkodzeniom mechanicznym, które prowadzą nieraz do powstawania korozji. Wtedy trzeba szybko zareagować i zamalować takie miejsca specjalną farbą lakierniczą w sztyfcie lub sprayu.

Warto również wiedzieć, że meble, parapety czy zasłony, znajdujące się bezpośrednio przy grzejniku, są przeszkodą dla wydobywającego się z nich ciepłego powietrza. Z tego względu powinniśmy mądrze gospodarować przestrzeń w naszych pomieszczeniach.