Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika i zielony wodór w projekcie Silver Frog

Fotowoltaika i zielony wodór w projekcie Silver Frog

Walburga Hemetsberger, szefowa stowarzyszenia SolarPower Europe przedstawiła założenia projektu, według którego w Europie ruszyłaby produkcja wodoru na szeroką skalę, wytwarzanego z nadwyżek energii wygenerowanej przez instalacje OZE. Aby do tego doszło, do Europy musi wrócić produkcja fotowoltaicznych modułów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Hemetsberger wystąpiła na I Kongresie Energetyki Słonecznej w Warszawie, zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki. Projekt Silver Frog przewiduje produkcję 800 tysięcy ton zielonego wodoru w ciągu 8 lat. Przełożyłoby się to na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 8 milionów ton rocznie, czyli 0,6 procenta obecnych emisji UE. Plan też uwzględnia utworzenie minimum 6 000 nowych miejsc pracy.

Podstawowym założeniem projektu “Silver Frog” jest gigawatowa produkcja ogniw fotowoltaicznych. Europejskie fabryki miałyby produkować łącznie 2 GW modułów rocznie. Tyle samo miałoby powstawać elektrolizerów służących do produkcji wodoru. Ich ilość przyczyniłaby się do spadku cen tego gazu i do szybszego użycia go w europejskim przemyśle. Mogłaby posłużyć tu specjalna sieć rurociągów, w którym wodór byłby dostarczany do zakładów.

SolarPower Europe wierzy, że nadal jest szansa na konkurencyjność europejskich produkcji wobec chińskich, pomimo zakończenia działalności niemieckich fabryk Solar World w minionym roku. Co więcej, Hemetsberger zasugerowała, że produkcja mogłaby powstać także w Polsce. Przedsięwzięcia, które zaliczają się do projektu Silver Frog, byłyby wyjęte z ograniczeń związanych z pomocą publiczną.

Spośród europejskich przedsiębiorstw zainteresowanych udziałem w Silver Frog można wymienić belgijską filię kanadyjskiego Hydrogenics, duńskiego European Energy, szwajcarskiego Meyer Burger zdolnego do dostarczenia technologii i linii produkcyjnych oraz węgierski EcoSolifer. Ten ostatni zapowiedział rozpoczęcie produkcji dwustronnych paneli w technologii heterojunction, których sprawność obu stron przekracza 22 proc.

Zdaniem Thomasa Hengsta z Meyer Burger, Silver Frog wpisuje się w europejski program Green Deal. Wspiera on inicjatywy w sektorach, które trudno zdekarbonizować. Ta kwestia może zostać jednak poruszona dopiero w przyszłym roku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.