Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rakieta zasilana plastikiem z recyklingu – to dopiero początek ambitnego planu Pulsar Fusion

Rakieta zasilana plastikiem z recyklingu – to dopiero początek ambitnego planu Pulsar Fusion

Brytyjski startup o nazwie Pulsar Fusion przetestował hybrydowy silnik rakietowy, częściowo zasilany odpadami z tworzyw sztucznych. Wynalazek jest częścią innowacyjnego planu dotyczącego opracowania technologii syntezy jądrowej. Finalny produkt ma skrócić czas podróży na Marsa o połowę.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ekologiczna rakieta

Pulsar wykonał w zeszłym tygodniu pierwszy test silnika hybrydowego zasilanego odpadami z plastiku. Próba odbyła się w brytyjskiej bazie wojskowej Ministerstwa Obrony w Salisbury.

Dodatkowo 25 listopada startup zorganizował międzynarodową prezentację dla klientów przemysłu kosmicznego w Szwajcarii i opublikował go na swoim Instagramie:

Jesteśmy zachwyceni testowymi wypałami w Wielkiej Brytanii – podaje dyrektor generalny Pulsar Richard Dinan Zorganizowanie brytyjskiego testu rakietowego na brytyjskiej ziemi to nowość. Pulsar jest jedną z niewielu firm na świecie, które zbudowały i przetestowały tę technologię. Mamy zespół fantastycznych naukowców z bogatym doświadczeniem, którym możemy podziękować za te kamienie milowe – dodaje.

I0HZPG3AtXCHcrQCFV7SZjqofkAU7Yds3GOFwPFdCipX4LakN0pmKV8JVOaxFOkjT0nO3 gNA1cMCYL8T58DRUffNyO3gLF7rNWTY3anT lKmR1dj8NFDi5 ATzc6aJv5kUIakw5
Foto: silnik Pulsar Fusion/źródło: instagram.com/pulsarfusion/

Plastik jest wszechobecnym źródłem zanieczyszczeń, wykorzystanie go do wystrzeliwania rakiet może w pewnym stopniu przyczynić się do eliminacji tego odpadu.

Podobne próby podejmowała firma Virgin Galactic oraz Skyrora, ale niestety w obu przypadkach nie udało się osiągnąć tak dopracowanej technologii jak Pulsar Fusion.

Pierwsza z wymienionych firm zezłomowała rakietę napędzaną innym rodzajem plastiku po nieudanym locie testowym w 2014 roku.

1rxJYaerRqBbL BqpCTqBeXDaGnBXEtKjnUNbpDfDiE3Lh wgsk7t2I5a2qUJW0dk2p
Fot: silnik Pulsar Fusion/źródło: pulsarfusion.com

Ambitne plany firmy

Skomercjalizowanie “zielonego” silnika dla rakiet kosmicznych to nie jedyny cel firmy.

Pulsar Fusion od dziewięciu lat pracuje nad technologią syntezy jądrowej i ma na celu wykorzystanie potężnych sił elektromagnetyzmu, by skierować energię uwolnioną w reakcjach syntezy jądrowej na formę napędu.

Ideą tej technologii jest odtworzenie procesu zachodzącego we wnętrzu Słońca, jest to coś, z czym naukowcy borykają się już od dziesięcioleci.

Według ekspertów taki wynalazek nie tylko zlikwidowałby potrzebę montowania do kadłubu statków kosmicznych ciężkich zapasów paliwa, ale i umożliwiłyby podróżowanie z niewiarygodnymi prędkościami. 

Pulsar Fusion twierdzi, że uda im się dotrzeć na Marsa z Ziemi w czasie o połowę krótszym niż dzisiejsze statki kosmiczne!

źródło: futurism.com, newatlas.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.