Rakieta zasilana plastikiem z recyklingu – to dopiero początek ambitnego planu Pulsar Fusion

Rakieta zasilana plastikiem z recyklingu – to dopiero początek ambitnego planu Pulsar Fusion

Brytyjski startup o nazwie Pulsar Fusion przetestował hybrydowy silnik rakietowy, częściowo zasilany odpadami z tworzyw sztucznych. Wynalazek jest częścią innowacyjnego planu dotyczącego opracowania technologii syntezy jądrowej. Finalny produkt ma skrócić czas podróży na Marsa o połowę.

Ekologiczna rakieta

Pulsar wykonał w zeszłym tygodniu pierwszy test silnika hybrydowego zasilanego odpadami z plastiku. Próba odbyła się w brytyjskiej bazie wojskowej Ministerstwa Obrony w Salisbury.

Dodatkowo 25 listopada startup zorganizował międzynarodową prezentację dla klientów przemysłu kosmicznego w Szwajcarii i opublikował go na swoim Instagramie:

Jesteśmy zachwyceni testowymi wypałami w Wielkiej Brytanii – podaje dyrektor generalny Pulsar Richard Dinan Zorganizowanie brytyjskiego testu rakietowego na brytyjskiej ziemi to nowość. Pulsar jest jedną z niewielu firm na świecie, które zbudowały i przetestowały tę technologię. Mamy zespół fantastycznych naukowców z bogatym doświadczeniem, którym możemy podziękować za te kamienie milowe – dodaje.

Foto: silnik Pulsar Fusion/źródło: instagram.com/pulsarfusion/

Plastik jest wszechobecnym źródłem zanieczyszczeń, wykorzystanie go do wystrzeliwania rakiet może w pewnym stopniu przyczynić się do eliminacji tego odpadu.

Podobne próby podejmowała firma Virgin Galactic oraz Skyrora, ale niestety w obu przypadkach nie udało się osiągnąć tak dopracowanej technologii jak Pulsar Fusion.

Pierwsza z wymienionych firm zezłomowała rakietę napędzaną innym rodzajem plastiku po nieudanym locie testowym w 2014 roku.

Fot: silnik Pulsar Fusion/źródło: pulsarfusion.com

Ambitne plany firmy

Skomercjalizowanie “zielonego” silnika dla rakiet kosmicznych to nie jedyny cel firmy.

Pulsar Fusion od dziewięciu lat pracuje nad technologią syntezy jądrowej i ma na celu wykorzystanie potężnych sił elektromagnetyzmu, by skierować energię uwolnioną w reakcjach syntezy jądrowej na formę napędu.

Ideą tej technologii jest odtworzenie procesu zachodzącego we wnętrzu Słońca, jest to coś, z czym naukowcy borykają się już od dziesięcioleci.

Według ekspertów taki wynalazek nie tylko zlikwidowałby potrzebę montowania do kadłubu statków kosmicznych ciężkich zapasów paliwa, ale i umożliwiłyby podróżowanie z niewiarygodnymi prędkościami. 

Pulsar Fusion twierdzi, że uda im się dotrzeć na Marsa z Ziemi w czasie o połowę krótszym niż dzisiejsze statki kosmiczne!

źródło: futurism.com, newatlas.com