Recyklingowane schronienia zamiast namiotów. Idealne na ekofestiwal?

Niestety, festiwale muzyczne pozostawiają po sobie spore ilości śmieci. Firma Above All C6(n) postanowiła częściowo się z tym uporać i zaproponowała bardziej zrównoważony zamiennik namiotów. Ich propozycja to Pod(o), czyli niewielkie schronienie, które może być wielokrotnie używane. Wykonano je z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, a nie nowych materiałów, jak namioty. Pod(o) samo w sobie także nadaje się do recyklingu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Charlie Hall, założyciel Above All C6(n), opowiada: “Ludzie są naprawdę zainteresowani technologią, jaka stoi za tym wszystkim, jak i samym designem naszego produktu. Jednak to, co czyni go szczególnie interesującym, to fakt, że jest ono, jak wszystkie inne nasze komponenty budowlane, wykonane w pełni z plastiku pochodzącego z odzysku z jednorazowych przedmiotów, których nadmiar jest globalnie ogromnym problemem”.

Oprócz wykorzystania materiału z recyklingu, Pod(o) zaprojektowano jako wytrzymały i uniwersalny element konstrukcyjny, który wykorzystać można do zestawiania większych konstrukcji. Dzięki modułowej konstrukcji te niewielkie elementy wykorzystać można na wiele sposobów, np. łącząc je w większe konstrukcje, doprowadzając do nich energię z zintegrowanych ogniw fotowoltaicznych lub bieżącą wodę, czy przerobić na biotoalety.

Transport i montaż modułów jest bardzo prosty. Wystarczy kilka osób, by postawić całą konstrukcję. Celem Pod(o) jest wielorazowość – mogą one być używane przez lata na festiwalach, zastępując często jednorazowe namioty.

Obecny projekt zapewnia miejsce dl dwóch osób, ale w planach jest stworzenie większych modułów. Firma projektuje także moduły do innych zastosowań komunalnych. Jej cel to rozwiązanie w sposób zrównoważony problemów mieszkaniowych.

Firma zaczęła swój projekt od pomysłu na festiwalowe schronienie wielokrotnego użycia, ale teraz zamierza wykorzystać go jako rozwiązanie wielu innych problemów. Tego rodzaju plastikowe, modułowe schronienia, zastępujące namioty, przydać mogą się innym. Zastąpić mogą kontenery na budowach, czy też zapewnić schronienie strażakom lub żołnierzom stacjonującym poza domem. Może to być nawet doskonały pomysł na stworzenie dodatkowego pokoju w naszym domu, np. w momencie przyjścia gości.

„Chcemy, by nasze produkty wspierały lokalną społeczność i zrównoważony rozwój”, wyjaśnia Bex Ricketts, menedżer z Above All. „Plastik jest lokalnie zbierany i przetwarzany, a także lokalnie wykorzystywany. Wspieramy też lokalne organizacje charytatywne. Stawiamy na zrównoważony rozwój, filozofię zero-waste i w 100% recyklingowany produkt, który może służyć w nieskończoność”.