Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Rekord sprawności perowskitów do pomieszczeń

Rekord sprawności perowskitów do pomieszczeń

Zespół włoskich, niemieckich i kolumbijskich naukowców opracował ogniwo perowskitowe do pracy wewnątrz pomieszczeń o sprawności 22,6 procent. Są zdolne pracować w natężeniu oświetlenia w przedziale 100 – 500 luksów. Panel może kosztować około 78-108 dolarów za metr kwadratowy.

B1
Reklama
Pion mobiPion
Reklama

Ogniwa, na których przeprowadzano badania, wyprodukowano metodą roll-to-roll – nakładając tlenek indu i cyny na cienką warstwę elastycznego szkła o grubości 100 mikrometrów. Samo szkło charakteryzuje się możliwością przekazywania energii na poziomie powyżej 80 procent, rezystancją powierzchniową 13 ohmów na m2 oraz wytrzymałością ponad 1600 zgięć, przy krzywiźnie 20,5 mm. 

Dzięki rusztowaniu z dwutlenku cyny, ogniwo osiąga sprawność 20,6 proc. przy oświetleniu LED 200 luksów oraz 22,6 proc. przy 400 luksach. To najwyższe ogłoszone wyniki dla ogniw perowskitowych przeznaczonych do użytku wewnętrznego. 

Reklama

Uwzględniając wszystkie czynniki, szacunkowy koszt takiego ogniwa mieściłby się w przedziale 78-108 dolarów za m2. W przypadku produkcji masowej, powierzchnia ogniwa musiałaby się zwiększyć z 1 do około 10 cm2, potencjalnie przy tym zmniejszając sprawność do 18 procent, co nadal jest wysokim wynikiem. 

– Wytwarzanie ogniw metodą roll-to-roll na elastycznym szkle w przyszłości może być wykonywane nie tylko do nakładania tlenku indu i cyny, ale też innych warstw, z myślą o obniżeniu kosztów wytwarzania, poprawy wydajności produkcji ogniw perowskitowych. Ponadto daje to szansę na traktowanie takich ogniw jako produktu pierwszego wyboru dla wewnętrznych energooszczędnych urządzeń zbierających światło, węzłów czujnikowych i internetu rzeczyprzekonuje zespół naukowy. 

Źródło: pv-magazine.com

Źródło zdjęcia: Uniwersytet w Rzymie

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.