Wiadomości OZE Rocznie wystawia się PÓŁ MANDATU za palenie śmieciami 14 marca 2019 Wiadomości OZE Rocznie wystawia się PÓŁ MANDATU za palenie śmieciami 14 marca 2019 Przeczytaj także Smog Mieszkańcy będą mogli zaskarżyć programy antysmogowe. Rząd daje nowe narzędzie Rząd chce umożliwić mieszkańcom, organizacjom społecznym i przedsiębiorcom zaskarżanie do sądów administracyjnych lokalnych programów ochrony powietrza. Ta zmiana może zwiększyć presję na samorządy odpowiedzialne za walkę ze smogiem. Dane pokazują bowiem, że mimo obowiązywania uchwał antysmogowych wiele gmin wciąż nie realizuje ich skutecznie. Smog Cichy rywal na Mundialu 2026. Smog może obniżyć wydolność piłkarzy nawet o 10% Badania nad jakością powietrza wskazują, że zanieczyszczenie może realnie wpływać na przebieg wysiłku fizycznego na najwyższym poziomie sportowym. W kontekście trwającego Mundialu 2026 może to oznaczać nie tylko wolniejsze tempo gry, ale też zmiany w parametrach wydolnościowych zawodników. Sezon grzewczy to czas, w którym mieszkańcy wielu polskich miast narzekają na nadmierne zanieczyszczenie powietrza. Można temu zapobiec na wiele sposobów: wymieniając źródło ciepła na ekologiczne, stosując oczyszczacz powietrza lub rośliny antysmogowe. Co się jednak dzieje z osobami, które nie stosują się do powyższych zaleceń i sięgają po opał pośledniej jakości lub spalają w piecu śmieci? Reklama Warto tutaj powołać się na raport przygotowany przez Polski Alarm Smogowy (PAS). Z opracowania „Poza kontrolą” wynika, że już od ponad 20 lat obowiązuje w Polsce przepis zakazujący spalania śmieci w przydomowych kotłowniach. PAS pokusił się na zweryfikowanie tego zakazu. Badania przeprowadzone przez organizację jednoznacznie pokazały, że jest to martwy przepis. Wyłania się z nich również trudna do przyjęcia statystyka: okazuje się bowiem, że na terenach wiejskich rocznie wystawia się średnio zaledwie pół mandatu (!) za spalanie śmieci w domowym piecu. Badania zostały przeprowadzone na terenie 106 gmin znajdujących się na terenie województw małopolskiego, śląskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Powodów takiej sytuacji jest kilka. Wśród nich można wymienić m.in. wciąż zbyt małą świadomość obywatelską na temat zagrożeń płynących z ogrzewania gospodarstw domowych opałem pośledniej jakości i skutków płynących z wdychania zanieczyszczonego powietrza. Dodatkowym utrudnieniem są ograniczone możliwości legislacyjne straży miejskiej. W raporcie przygotowanym przez PAS podkreślone zostały właśnie słabe mechanizmy kontroli. Okazuje się, że w ok. 80% polskich gmin z różnych powodów nie są przeprowadzane kontrole domowych źródeł ciepła. Dla porównania: na terenach miejskich system kontrolowania domowych palenisk jest znacznie skuteczniejszy. W dużych i małych miastach przeprowadza się średnio 1100 kontroli rocznie, co prowadzi do nałożenia 70 mandatów i ujawnienia 110 przypadków spalania śmieci. – Jak możemy sobie z tym poradzić jako społeczeństwo obywatelskie? No cóż, tam gdzie prawo nie może, mogą obywatele. Bądźmy świadomi tego, co się dzieje w naszej okolicy. Myślmy globalnie, działajmy lokalnie, bo tylko tak możemy sprawić, żeby nasze powietrze w przyszłości było odrobinę lepsze – zauważyła Joanna Maraszek, redaktorka portalu Świat OZE. Z raportem „Poza kontrolą” można zapoznać się na stronie internetowej Polskiego Alarmu Smogowego: https://polskialarmsmogowy.pl/files/artykuly/1882.pdf. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.