Wiadomości OZE Rocznie wystawia się PÓŁ MANDATU za palenie śmieciami 14 marca 2019 Wiadomości OZE Rocznie wystawia się PÓŁ MANDATU za palenie śmieciami 14 marca 2019 Przeczytaj także Smog Mundial 2026 może być rekordowo emisyjny. Szacunki mówią o 7,8 mln ton CO₂ Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2026 mają być jednym z największych turniejów w historii futbolu, ale też jednym z najbardziej emisyjnych wydarzeń sportowych. Według szacunków ślad węglowy imprezy może sięgnąć nawet dwukrotnie więcej niż podczas mundialu w Katarze. Głównym źródłem emisji mają być podróże lotnicze kibiców i drużyn. Smog Ślad węglowy w cieniu referendum. Krakowska SCT jako walka o zdrowie czy konflikt klasowy? Kraków, dawniej nieoficjalna stolica smogu w Polsce, stał się w kilka lat europejskim liderem walki z niską emisją. Liczba dni smogowych została zredukowana z ponad stu do zaledwie 20 w roku. Jak pokazały niedawne referendum, w wyniku którego odwołano prezydenta Aleksandra Miszalskiego, oraz powszechny sprzeciw wobec zasad funkcjonowania krakowskiej Strefy Czystego Transportu (SCT) – dalszy sukces ekologiczny stoi przed wyzwaniem pogodzenia ambicji klimatycznych ze sprawiedliwością społeczną. Sezon grzewczy to czas, w którym mieszkańcy wielu polskich miast narzekają na nadmierne zanieczyszczenie powietrza. Można temu zapobiec na wiele sposobów: wymieniając źródło ciepła na ekologiczne, stosując oczyszczacz powietrza lub rośliny antysmogowe. Co się jednak dzieje z osobami, które nie stosują się do powyższych zaleceń i sięgają po opał pośledniej jakości lub spalają w piecu śmieci? Reklama Warto tutaj powołać się na raport przygotowany przez Polski Alarm Smogowy (PAS). Z opracowania „Poza kontrolą” wynika, że już od ponad 20 lat obowiązuje w Polsce przepis zakazujący spalania śmieci w przydomowych kotłowniach. PAS pokusił się na zweryfikowanie tego zakazu. Badania przeprowadzone przez organizację jednoznacznie pokazały, że jest to martwy przepis. Wyłania się z nich również trudna do przyjęcia statystyka: okazuje się bowiem, że na terenach wiejskich rocznie wystawia się średnio zaledwie pół mandatu (!) za spalanie śmieci w domowym piecu. Badania zostały przeprowadzone na terenie 106 gmin znajdujących się na terenie województw małopolskiego, śląskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Powodów takiej sytuacji jest kilka. Wśród nich można wymienić m.in. wciąż zbyt małą świadomość obywatelską na temat zagrożeń płynących z ogrzewania gospodarstw domowych opałem pośledniej jakości i skutków płynących z wdychania zanieczyszczonego powietrza. Dodatkowym utrudnieniem są ograniczone możliwości legislacyjne straży miejskiej. W raporcie przygotowanym przez PAS podkreślone zostały właśnie słabe mechanizmy kontroli. Okazuje się, że w ok. 80% polskich gmin z różnych powodów nie są przeprowadzane kontrole domowych źródeł ciepła. Dla porównania: na terenach miejskich system kontrolowania domowych palenisk jest znacznie skuteczniejszy. W dużych i małych miastach przeprowadza się średnio 1100 kontroli rocznie, co prowadzi do nałożenia 70 mandatów i ujawnienia 110 przypadków spalania śmieci. – Jak możemy sobie z tym poradzić jako społeczeństwo obywatelskie? No cóż, tam gdzie prawo nie może, mogą obywatele. Bądźmy świadomi tego, co się dzieje w naszej okolicy. Myślmy globalnie, działajmy lokalnie, bo tylko tak możemy sprawić, żeby nasze powietrze w przyszłości było odrobinę lepsze – zauważyła Joanna Maraszek, redaktorka portalu Świat OZE. Z raportem „Poza kontrolą” można zapoznać się na stronie internetowej Polskiego Alarmu Smogowego: https://polskialarmsmogowy.pl/files/artykuly/1882.pdf. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.