Rowery elektryczne w norweskiej straży granicznej

Rowery elektryczne najczęściej wykorzystuje się w ramach rekreacji lub poruszania się po mieście. Okazuje się jednak, że znalazły one również zastosowanie w innych działalnościach, np. stały się wyposażeniem norweskiej straży granicznej.

Norwegia sąsiaduje z Rosją. Długość oddzielającej te kraje granicy wynosi 196 kilometrów. Obowiązkiem norweskich strażników granicznych stacjonujących w garnizonie Sør-Varanger lub GSV jest patrolowanie tego terenu. Do tego celu z reguły wykorzystują mało ekonomiczne pojazdy wojskowe lub skutery śnieżne zimą, które emitują zanieczyszczenia i są głośne, co przeszkadza w patrolu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dlatego teraz strażnicy z GSV testują rowery elektryczne, jako alternatywę do wspomnianych pojazdów. Jak powiedział dowódca garnizonu, porucznik Jørn Qviller: “Testujemy pod kątem technicznym rowery i ich dopasowanie do koncepcji straży granicznej. Mamy duże odległości do patrolowania. Taki środek transportu może obejmować duże obszary i szybko się przemieszczać”.

Rowery elektryczne zapewniają strażnikom wiele korzyści taktycznych. Dotychczas osoby nielegalnie przekraczające granicę z łatwością słyszały zbliżające się pojazdy GSV. Dzięki rowerom będzie łatwiej po cichu do nich podjechać. “Rowery elektryczne robią znacznie mniej hałasu, a nasze doświadczenia pokazują, że zarówno ludzie, jak i zwierzęta są bardzo zaskoczeni, gdy nagle zbliżamy się do nich w obszarach przygranicznych”, wyjaśnia Qviller.

Testowane przez GSV rowery elektryczne wyposażone są w grube opony, które nadają się do poruszania się po mokrych, wyboistych trasach, nawet gdy spadnie śnieg lub droga będzie zamarznięta. Strażnicy są wcześniej przeszkoleni i zobowiązani do ich konserwacji.

Elektryczne rowery mogą stanowić dobre uzupełnienie floty norweskiej straży granicznej. Jak mówią sami strażnicy: “To nie będzie pojazd, którego moglibyśmy użyć do całej pracy straży granicznej. Uważamy, że korzyści operacyjne są znaczące, a rowery elektryczne to jedno z wielu narzędzi, które powinniśmy mieć w przyszłości”.