Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rzeszów będzie mieć 20 wodorowych autobusów

Rzeszów będzie mieć 20 wodorowych autobusów

Rzeszów zainwestuje w autobusy zasilane wodorem, a dofinansuje je Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wymiana 20 wyeksploatowanych autobusów na nowoczesne autobusy wodorowe będzie kosztować niemal 98 mln złotych.

Reklama

Autobusy na wodór dla Rzeszowa

Zakup rzeszowskich autobusów napędzanych energią wytworzoną z wodoru będzie kosztować 97,9 mln złotych, z czego 69,6 mln złotych pokryje dotacja w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

20 wyeksploatowanych autobusów w Rzeszowie spełniających zaledwie normę emisji spalin EURO 3 (18 autobusów) i EURO 2 (2 autobusy) zostanie wymienionych na nowoczesne autobusy wodorowe.

Zeroemisyjne autobusy mają poprawić jakość usług zbiorowego transportu publicznego i umożliwić ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne. Mają być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co ma przełożyć się na wzrost dostępności i komfortu podróży publicznymi środkami transportu.

Zakup wodorowych autobusów przyczyni się do ograniczenia emisji CO2 oraz innych zanieczyszczeń takich jak pyły i tlenki azotu. Ich zakup wpisuje się jednocześnie w priorytety UE w zakresie transportu, w tym m.in.: zwiększenie wykorzystania paliw alternatywnych i wykorzystanie niskoemisyjnych środków transportu.

Planowany roczny przebieg zakupionych autobusów to ok. 574 689 km/rok. W ramach inwestycji zaplanowano również przeprowadzenie szkolenia dla co najmniej 48 osób (40 kierowców oraz 8 osób z obsługi pojazdu).

Pierwsza dostawa paliwa wodorowego ma odbyć się w grudniu 2025 roku. Dostawcą ma być spółka Polenergia H2HUB Nowa Sarzyna, która zamierza również zbudować w Rzeszowie stację tankowania pojazdów napędzanych wodorem. 

– Działania w zakresie dekarbonizacji sektora transportu są jednym z priorytetów rządu. 14 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zwany potocznie „prawem wodorowym”. Dzięki temu z początkiem 2025 roku, jako nieliczni w UE, będziemy mieć kompleksowe ramy prawne dla rynku wodoru – mówi ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. 

Rozwój alternatywnych napędów, ze szczególnym uwzględnieniem energii elektrycznej oraz wodoru, pozwoli na uniezależnienie się od ropy naftowej.

Poza Rzeszowem, wodorowym autobusem można się przejechać m.in. w Krakowie, Poznaniu lub Trójmieście.

Czytaj też: Zielona komunikacja miejska w Polsce. Gdzie jeżdżą wodorowe i elektryczne autobusy?

Źródło: gov.pl, czytajrzeszow.pl

Fot.: Canva (MarioGuti/Getty Images Signature, welcomia)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.