Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Samochody wodorowe Grupy Polsat Plus przejechały pierwszy milion kilometrów

Samochody wodorowe Grupy Polsat Plus przejechały pierwszy milion kilometrów

Grupa Polsat Plus posiada już ponad 150 elektrycznych samochodów wodorowych – Toyoty Mirai oraz Hyundai Nexo. W ostatnich dniach pojazdy przejechały pierwszy milion kilometrów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

W pełni ekologiczne samochody znajdują coraz większe zastosowanie we flocie Grupy Polsat Plus. Pojazdy są wyposażone w innowacyjny napęd oparty na technologii wodorowych ogniw paliwowych, które nie emitują dwutlenku węgla ani innych szkodliwych substancji. Zielone paliwo wodorowe zmienia się w ogniwie paliwowym w energię elektryczną dzięki połączeniu wodoru z tlenem. Jedynym produktem ubocznym ekologicznego napędu jest para wodna. 

Pojazdy nie tylko nie emitują spalin, ale również oczyszczają powietrze. Ogniwa paliwowe samochodów wodorowych potrzebują do pracy czystego powietrza, dlatego ich system napędowy został wyposażony w specjalny filtr katalityczny. Włókna, z których wykonany jest filtr, wychwytują cząsteczki zanieczyszczeń, w tym dwutlenek siarki, tlenki azotu i cząstki stałe PM 2.5. W ten sposób milion kilometrów przejechanych samochodami wodorowymi zapewniło aż 470 milionów litrów oczyszczonego powietrza.  Przedstawiając to obrazowo – jest to ilość czystego powietrza, którą 100 osób zużywa przez rok. Zastąpienie samochodów spalinowych w Grupie Polsat Plus pojazdami wodorowymi zmniejszyło również emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 127 ton. Taką ilość CO2 5 tys. drzew musiałoby pochłaniać przez rok.

Dodatkowo już wkrótce spółka PAK PCE należąca do Grupy Polsat Plus rozpocznie w Koninie produkcję zielonego wodoru, który będzie dostarczany do stacji tankowania wodoru. Obecnie działają dwie stacje wodorowe – w Warszawie i Rybniku, a wkrótce powstaną kolejne. 

Źródło tekstu i zdjęć: Grupa Polsat Plus

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.