Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

26 autobusów zeroemisyjnych będzie jeździło po Chełmie

26 autobusów zeroemisyjnych będzie jeździło po Chełmie

Miasto Chełm w wyniku przeprowadzonego przetargu wybrało Grupę Polsat Plus i ZE PAK jako dostawcę 26 zeroemisyjnych, ekologicznych autobusów wodorowych NesoBus. Dostawa autobusów ma odbyć się w 3 transzach, a ostatecznie zakończyć się 30 października 2025 roku.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Chełm będzie miał nowe autobusy

Urząd Miasta Chełm dostał dofinansowanie pozyskane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na około 100,4 mln złotych. Ogłosił przetarg, w ramach którego wyłoniono ofertę spółki Grupy Polsat Plus i ZE PAK – PCE Polski Autobus Wodorowy.

Dostawa autobusów zostanie zrealizowana etapami do 30 października 2025 roku. Jakie autobusy zostaną dostarczone?

Czym jest NesoBus

NesoBus to całkowicie nowy, wyprodukowany w Polsce zeroemisyjny miejski autobus zasilany zielonym wodorem. Stworzyli go polscy konstruktorzy i inżynierowie przy współpracy z partnerami z Europy i całego świata. Ma 12 m długości, do 93 miejsc, w tym do 37 miejsc siedzących, jego zasięg to około 450 km. 

NesoBus nie emituje spalin – jedynie parę wodną. Ten polski autobus wodorowy, jest autobusem elektrycznym – ma elektryczny silnik. Wytwarza prąd na bieżąco z zatankowanego wodoru przy użyciu ogniwa paliwowego. Posiada własną „minielektrownię”. Fizycznie wodór ze zbiornika łączy się z tlenem pobranym z powietrza i tak wytwarzana jest energia elektryczna zasilająca silnik elektryczny (nie ma żadnego procesu spalania). W wyniku połączenia wodoru z tlenem w ogniwie paliwowym autobus emituje z rury wydechowej parę wodną. Ta woda jest w pełni destylowana. 

Źródło tekstu i zdjęć: informacja prasowa Cyfrowy Polsat

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.