Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Olbrzymia farma słoneczna rozpoczęła działanie w Portugalii. Zasili ponad 100 tysięcy domów

Olbrzymia farma słoneczna rozpoczęła działanie w Portugalii. Zasili ponad 100 tysięcy domów

Olbrzymia farma słoneczna rozpoczęła działanie w Portugalii. Zasili ponad 100 tysięcy domów

Właśnie rozpoczyna swoją działalność elektrownia fotowoltaiczna Cerca. Ma ona dostarczać moc odnawialną przydzieloną EDP Renewables w pierwszej portugalskiej aukcji energii słonecznej. 202 MWp mocy produkowanej przez elektrownię Cerca wystarczy do zasilenia prawie 100 000 gospodarstw domowych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

330 GWh rocznie – wielki projekt w okolicach Lizbony

Fotowoltaika to kluczowa technologia dla transformacji energetycznej Portugalii. OZE odpowiedzialne są za prawie 60% produkcji prądu w tym kraju, a słońce stanowi 13,5% tej wartości. Ten wynik zostanie dodatkowo zwiększony wraz z uruchomieniem największej elektrowni słonecznej EDP Renewables w Europie, zlokalizowanej w okolicy Lizbony.

Położona w gminach Alenquer i Azambuja elektrownia fotowoltaiczna Cerca ma zainstalowaną moc 202 MWp i składa się z ponad 310 tysięcy dwupłaszczyznowych (bifacjalnych) paneli słonecznych. Umożliwiają one absorbowanie energii słonecznej z obu stron modułów, maksymalizując w ten sposób konwersję na odnawialną energię elektryczną.

Przy szacowanej rocznej produkcji na poziomie 330 GWh, projekt wygeneruje zieloną energię wystarczającą do bezpośredniego zaopatrzenia około 100 000 rodzin, czyli 1% krajowej populacji. Produkcja prądu z energii słonecznej zapobiegnie emisji 170 tysięcy ton CO2 rocznie, co odpowiada miliardowi kilometrów przejechanych przez samochód z silnikiem spalinowym.

Przełomowy projekt dla OZE w Portugalii

Jest to też pierwsza z elektrowni słonecznych o największej mocy przyznanej w aukcji publicznej, która rozpoczęła działalność. EDP po raz kolejny zademonstrowało swoje zaangażowanie w transformację energetyczną kraju i jej cele oraz potwierdziło swoją przewodnią rolę w rozwoju projektów odnawialnych w Portugalii.

– Jesteśmy dumni z uruchomienia elektrowni Cerca, projektu, który EDP zobowiązało się zrealizować pomimo złożonej sytuacji ostatnich lat, w tym skutków pandemii, sytuacji geopolitycznej i rosnących kosztów surowców energetycznych. Jest to nasz największy projekt solarny w Europie, źródło energii, które Portugalia powinna znacząco wykorzystać, aby przyspieszyć transformację energetyczną. W EDP pracujemy nad kolejnymi nowymi projektami solarnymi, które w kluczowy sposób przyczynią się do jej realizacji – podkreśla Duarte Bello, dyrektor operacyjny EDP Renewables na Europę i Amerykę Łacińską.

W Polsce we wrześniu ubiegłego roku EDP zainaugurowało również działalność farmy fotowoltaicznej Przykona o zainstalowanej mocy 200 MWp i rocznej produkcji na poziomie ponad 220 GWh. O jej otwarciu donosiliśmy na naszym portalu:

Portugalia jeszcze niedawno większość swojej energii czerpała z gazu. Sytuację tę zmieniła wojna w Ukrainie, na skutek której główny dostawca tego surowca do Portugalii – Rosja – został objęty licznymi sankcjami. Rząd w Lizbonie również zerwał współpracę z Putinem i podjął intensywne działania w celu energetycznego uniezależnienia się od paliw kopalnych. Ze wszystkich OZE w tym państwie najwięcej produkują turbiny wiatrowe, odpowiedzialne za ponad 51% całej produkcji odnawialnych źródeł. Zgodnie z deklaracjami władz Portugalii, metody bezemisyjne mają do 2026 roku odpowiadać za 80% generowanej energii.

– Czytaj także: To będzie największa farma OZE na świecie. Obiekt w Indiach zasili 16 milionów domów rocznie

Źródła: informacja prasowa – EDP Renewables, iea.org, smoglab.pl

Fot.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.