Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Senat zablokował powołanie NABE. Rząd obniży ceny prądu rozporządzeniem

Senat zablokował powołanie NABE. Rząd obniży ceny prądu rozporządzeniem

W połowie sierpnia sejm przegłosował ustawę, która miała powoływać Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Wśród jej zapisu znalazło się obniżenie cen prądu za cały 2023 rok o 5% dla gospodarstw domowych. Senat jednak odrzucił ustawę. Teraz rząd planuje obniżyć ceny energii rozporządzeniem.

Reklama

Powstanie NABE opóźnione. Senat odrzucił projekt ustawy

17 sierpnia sejm przyjął ustawę o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Nowe przepisy zakładały wykup przez Skarb Państwa spółek należących m.in. do Polskiej Grupy Energetycznej, Enei czy Tauronu Polska Energia. Miały być to spółki zależne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w elektrowniach węglowych. Wykupione spółki miałyby zostać przekształcone w Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego, która zarządzałaby ponad połową mocy wytwórczych do produkcji prądu w kraju.

W ustawie znalazł się również zapis, wedle którego sprzedawcy prądu do gospodarstw domowych w całym 2023 roku mają zastosować ceny równe 95% ceny stosowanej obecnie. Oznacza to wsteczną obniżkę rachunków za cały rok o 5%. Akt prawny został jednak odrzucony w głosowaniu senatu. Sejm przed wyborami nie odrzuci już weta senackiego, bowiem kolejne posiedzenie niższej izby parlamentu zaplanowane jest  po 15 października. Ostatni raz w tej kadencji sejm zebrał się 30 sierpnia.

https://swiatoze.pl/kontrole-instalacji-fotowoltaicznych-za-nieprawidlowosci-moga-posypac-sie-kary/

Obniżka cen prądu jednak będzie. Rząd załatwi to rozporządzeniem

Ponowne przegłosowanie ustawy o NABE jest niemożliwe, dlatego minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział, że zawarta w ustawie obniżka cen prądu za cały bieżący rok zostanie wprowadzona rozporządzeniem ministra klimatu. Co ciekawe, upust ma być jeszcze większy niż pierwotnie zakładano.

“W związku z zablokowaniem przez Senat ustawy, która zakładała 5% obniżkę cen za energię elektryczną, rząd postanowił wprowadzić rozwiązanie polegające na przyznaniu gospodarstwom domowym przez  sprzedawców energii upustu w wysokości ponad 120 zł. My dotrzymujemy słowa” – napisał na X (Twitter) Jacek Sasin.

Obniżka cen prądu o 12%! Trzeba spełnić jeden z kilku warunków

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną, sprzedawcy energii w rozliczeniach za bieżący rok mają obniżyć kwotę należności dla gospodarstw domowych o 12% iloczynu średniej ceny energii dla taryfy G11 oraz wolumenu 2523 kWh. Oznacza to, że maksymalna obniżka może wynieść nawet 125 zł. Rozporządzenie zakłada rozliczenie obniżki “bez zbędnej zwłoki”, nie później niż na ostatniej fakturze w 2023 roku, o ile odbiorca energii spełni jeden ze wskazanych w dokumencie warunków. Są to:

  • zmniejszenie o 5% zużycia w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 roku
  • potwierdzenie poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy prądu
  • wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT drogą elektroniczną
  • zgoda na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach świadczonych przez niego
  • bycie prosumentem, a więc osobą która wytwarza część produkowanej przez siebie energii (np. za pomocą paneli fotowoltaicznych)
  • złożenie oświadczenie o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia

W przypadku gdy odbiorca nie spełni żadnego z tych warunków, rozliczenie obniżki za rok 2023 nastąpi za kolejne okresy rozliczeniowe w przyszłym roku, jednak nie później niż do 31 marca 2024 roku.

To kolejne działania rządu związane z obniżeniem coraz wyższych cen energii elektrycznej. Pod koniec zeszłego roku uchwalono ustawę, która zamraża ceny prądu na poziomie z 2022 r. Połączenie tego z najnowszym rozporządzeniem oznacza, że w 2023 koszt energii będzie niższy niż przed rokiem. Z kolei niedawno pełnomocniczka rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zapowiedziała utworzenie specjalnych stref energetycznych, które mają zmniejszyć koszty prądu dla przedsiębiorców chcących budować w Polsce fabryki.

– Tu przeczytasz więcej o specjalnych strefach energetycznych: Specjalne strefy energetyczne. Rząd ma pomysł na tańszy prąd i nadwyżki energii

Źródła: 300polityka.pl, tvn24.pl, energia.rp.pl

Fot. Canva, MAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.