Serwerownie Microsoftu będą zasilane z elektrowni wiatrowych

Jak informuje Bloomberg news firma Microsoft zakupiła 237 MW mocy w inwestycjach w farmy wiatrowe w Wyoming i Kansas. Jest to jak dotychczas największy zakup mocy wiatrowych przez Microsoft Corp.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Farma Bloom Wind w Kansas, której inwestorem jest Allianz Risk Transfer AG oraz farmy Happy Jack i Silver Sage w Wyoming a operatorem jest Black Hills Corp, dostarczać będą energii elektrycznej dla data-center w Cheyenne w stanie Wyoming w ramach dwóch kontraktów długoterminowych, jakie podpisał Microsoft z operatorami tych farm. Detale umów nie zostały upublicznione.

W ramach umowy z operatorem Black Hills, generatory awaryjne, które znajdują się w data-center, będą mogły być używane jako zapasowe źródło energii dla sieci lokalnej jeśli zajdzie taka potrzeba. Oznacza to, że operator ten może uniknąć konieczności budowy kolejnej elektrowni w najbliższym czasie. Władze Microsoftu wskazują, że takie rozwiązanie przybliża do sytuacji w której zasoby klientów operatora – takie jak właśnie generatory w serwerowniach Microsoftu – mogą zapewnić stabilniejsze i wydajniejsze użytkowanie sieci przesyłowej zasilonej źródłami słonecznymi i wiatrowymi.

Około 44% energii elektrycznej zużywanej przez serwerownię Microsoftu pochodzi w tym roku z elektrowni wodnych, słonecznych i wiatrowych. W ciągu dwóch lat firma chce zwiększyć ten odsetek do 50%. Firma już podpisała umowy na 20 MW mocy PV i 285 MW wiatrowych.

Jak dodaje Bloomberg News 50 największych firm, kupujących energię słoneczną i wiatrową doda do 2020 do sieci 17,4 GW nowych mocy, a do 2025 roku aż 63,4 GW.