aukcje OZE

W 2017 roku mają się odbyć aukcje OZE na kwotę kilkunastu miliardów PLN – zapowiada Minister Energii

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że jego resort planuje przeprowadzenie w przyszłym roku aukcji OZE o łącznej wartości kilkunastu miliardów złotych. Jak zasygnalizował minister, aukcje te mają „określić perspektywę miksu na najbliższe 10 – 15 lat”.

Jak zastrzega minister, informacje te nie są jeszcze w pełni zatwierdzone, odpowiadają jedynie o samej woli Ministerstwa Energii. W ramach Kongresu 590, który odbył się w Jesionce pod Rzeszowem, minister wypowiadał się sporo o OZE. Wskazał między innymi na fakt, że realizowane aktualnie przez jego resort działania skupiają się na uczynieniu źródeł odnawialnych bardziej przewidywalnymi. Wpisuje się to dobrze w politykę wspierania „przewidywalnych źródeł OZE” jaką prowadzi rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Jak mówił minister “Dzisiaj dyspozycja mocy bierze z OZE 10 proc., jako tą, którą dysponuje (….) Możemy powiedzieć, że te inwestycje (dotychczasowe w OZE – PAP) nam korzyści nie przynoszą. To jest problem, to musimy zrównoważyć”.

Jak resort planuje równoważyć to w miksie energetycznym? Nie do końca wiadomo; sam minister przyznaje, że “będziemy to widzieli już w pierwszej aukcji, która jeszcze będzie w tym roku”, ale pierwsza aukcja to jednak tylko wydarzenie pilotażowe.

Jakie plany ma ME co do pilotażowej aukcji OZE, planowanej na przyszły rok? “Będzie bardzo duża aukcja (OZE – przyp.red.) na poziomie kilkunastu miliardów złotych w przyszłym roku, która określi wtedy perspektywę na najbliższych 10 lat z perspektywą do 15 lat. Przygotowujemy się do bardzo poważnego ruchu finansowego w związku z tym” powiedział Tchórzewski podczas spotkania w Jesionce.

Kiedy dokładnie wiadomo będzie jak wyglądać będzie aukcja? “Myślę, że w najbliższym czasie, na przełomie roku, wszyscy zainteresowani będą mieli dostępne zasady” – powiedział Tchórzewski. Dodał też, że odpowiednie rozporządzenie zostało już zatwierdzone w Ministerstwie Energii i teraz trafiło do uzgodnień międzyresortowych.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

„Przedszkolaku złap oddech”

W ramach kampanii „Mogę zatrzymać smog – przedszkolaku złap oddech”, którą prowadzi samorząd województwa śląskiego, w 100 przedszkolach pojawią się oczyszczacze powietrza. Akcja ma na celu podniesienie świadomości przeciwdziałania zagrożeniom, jakie niesie smog.

Ocean Cleanup – sposób na zanieczyszczenie oceanów

Zespół naukowców prowadzony przez doktora Christiana Schmidta z niemieckiego Centrum Helmholts ds. Badań Środowiskowych w Lipsku (UFZ) udowodnił, że 80 – 95% plastikowych śmieci, które trafiają do mórz i oceanów, pochodzą z 10 wielkich rzek. Mowa tutaj o: Jangcy, Indus, Rzeka Żółta (Huang He), Hai He, Ganges, Rzeka Perłowa, Amur i Mekong. Te przepływają przez kraje wschodniej Azji, przede wszystkim przez Chiny. Do tego niechlubnego grona, niemieccy naukowcy wliczają jeszcze dwie rzeki afrykańskie: Nil oraz Niger.