W 2017 roku mają się odbyć aukcje OZE na kwotę kilkunastu miliardów PLN – zapowiada Minister Energii

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że jego resort planuje przeprowadzenie w przyszłym roku aukcji OZE o łącznej wartości kilkunastu miliardów złotych. Jak zasygnalizował minister, aukcje te mają „określić perspektywę miksu na najbliższe 10 – 15 lat”.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak zastrzega minister, informacje te nie są jeszcze w pełni zatwierdzone, odpowiadają jedynie o samej woli Ministerstwa Energii. W ramach Kongresu 590, który odbył się w Jesionce pod Rzeszowem, minister wypowiadał się sporo o OZE. Wskazał między innymi na fakt, że realizowane aktualnie przez jego resort działania skupiają się na uczynieniu źródeł odnawialnych bardziej przewidywalnymi. Wpisuje się to dobrze w politykę wspierania „przewidywalnych źródeł OZE” jaką prowadzi rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Jak mówił minister “Dzisiaj dyspozycja mocy bierze z OZE 10 proc., jako tą, którą dysponuje (….) Możemy powiedzieć, że te inwestycje (dotychczasowe w OZE – PAP) nam korzyści nie przynoszą. To jest problem, to musimy zrównoważyć”.

Jak resort planuje równoważyć to w miksie energetycznym? Nie do końca wiadomo; sam minister przyznaje, że “będziemy to widzieli już w pierwszej aukcji, która jeszcze będzie w tym roku”, ale pierwsza aukcja to jednak tylko wydarzenie pilotażowe.

Jakie plany ma ME co do pilotażowej aukcji OZE, planowanej na przyszły rok? “Będzie bardzo duża aukcja (OZE – przyp.red.) na poziomie kilkunastu miliardów złotych w przyszłym roku, która określi wtedy perspektywę na najbliższych 10 lat z perspektywą do 15 lat. Przygotowujemy się do bardzo poważnego ruchu finansowego w związku z tym” powiedział Tchórzewski podczas spotkania w Jesionce.

Kiedy dokładnie wiadomo będzie jak wyglądać będzie aukcja? “Myślę, że w najbliższym czasie, na przełomie roku, wszyscy zainteresowani będą mieli dostępne zasady” – powiedział Tchórzewski. Dodał też, że odpowiednie rozporządzenie zostało już zatwierdzone w Ministerstwie Energii i teraz trafiło do uzgodnień międzyresortowych.