Shell uruchomił stację wodorową w Londynie

Nowo powstała stacja Shell na obwodnicy Londynu pozwala tankować samochody z napędem wodorowym. Najciekawszy jest jednak sposób jej zasilania. Wodór wytwarzany jest z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Kiedy będą one produkować nadwyżkę energii, zostanie ona wykorzystana do produkcji paliwa dla samochodów z napędem wodorowym.

Za realizację projektu odpowiedzialny jest start-up ITM Power z Sheffield, którego inżynierowie opracowali zastosowane rozwiązanie. Poprzednia realizacja ITM Power znajduje się we Frankfurcie nad Menem, więc stosunkowo blisko polskiej granicy. Jednak ta stacja ma dużo mniejszą moc i nie może być porównywana do tej w Londynie.

Interesujący jest sposób przekształcania energii na paliwo dla samochodów napędzanych wodorem. Za wszystko odpowiedzialny jest program komputerowy, który steruje procesem rozdzielania cząsteczek wody na wodór oraz tlen – proces elektrolizy. Stacja wodorowa będzie testowana przez najbliższy rok kalendarzowy – z pewnością będzie to cenny czas zarówno dla konstruktorów projektu, jak i posiadaczy wodorowych pojazdów, dla których rozwój potrzebnej infrastruktury jest niezwykle ważny.

W motoryzacji widać silny trend proekologiczny w ostatnim czasie. Samochody spalinowe są poddawane procesowi downsizingu, który polega na zmniejszaniu pojemności silnika. Nawet najbardziej klasyczne samochody są poddawane temu zabiegowi, takie jak chociażby nowy Ford Mustang, którego można kupić w wersji ECO – kiedyś byłoby to nie do pomyślenia, by na pierwszym miejscu stawiać ekonomiczność i ochronę środowiska nad wrażenia z jazdy.

Dzisiaj trendy wyraźnie się zmieniły – samochody elektryczne zaczynają stawać się realną konkurencją dla pojazdów spalinowych na zachodnich rynkach, a inwestorzy nie boją się już wspierać takie pomysły pieniędzmi. Coraz częściej słyszy się również o pojazdach napędzanych wodorem, które mają być alternatywnym wyborem, dla osób chcących żyć w zgodzie z naturą, a jednocześnie czerpać radość z jazdy. Na rynku jest już dostępnych kilka pojazdów zasilanych w ten sposób, powstają więc również wodorowe stacje tankowania.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

PKN ORLEN w europejskim, energetycznym projekcie badawczym

Następny artykuł

Metro w Chile będzie zasilane zieloną energią

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,