Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sieradz: woda niezdatna do picia

Sieradz: woda niezdatna do picia

Ponad 50 tysięcy osób musi uważać na wodę niezdatną do picia w Sieradzu i okolicach. Wodę można pić dopiero po dwuminutowym przegotowaniu. Sanepid wykrył w niej toksyczne substancje. 

Reklama

Sanepid wykrył w wodzie skażenie mikrobiologiczne. W komunikacie do mieszkańców, którzy pobierają wodę z wodociągu Sieradz-Kłocko, można przeczytać, że wykryto mikroorganizmy w 22°C w ilości od 202 do 300 (i więcej) jednostek w 1 ml przy zalecanej 200 jednostek/1 ml w 1 ml w kranie konsumenta. Wodę do badań pobrano m.in. w szkole podstawowej i w sklepie spożywczym.

Ograniczenia dotyczą prawie 50 tys. osób z następujących miejscowości: Sieradz, Bogumiłów, Chojne, Charłupia Mała, Kłocko, Kuśnie, Kozy, Dąbrowa Wielka, Dzierlin, Dąbrówka, Kalinki, Sokołów, Okręglica, Okręglica-Kolonia, Bobrowniki, Borzewisko, Jeziory, Stoczki, Wiechutki–Kolonia, Wiechutki, Wiechucice, Wiechucice-Kolonia, Dzigorzew i Monice.

Woda zdatna do picia w tym regionie będzie dostępna dopiero po 3 grudnia.

Coraz więcej osób pije kranówkę, dlatego warto uważnie czytać wszelkie komunikaty dotyczące czystości wody.  Na przykład w Poznaniu picie wody z kranu deklaruje już 63% mieszkańców. Z najnowszego raportu wynika, że w 2019 roku nastąpił znaczący wzrost użycia kranówki do picia. W 2018 roku 52% ankietowanych nie kupowało wody butelkowanej i deklarowało picie wody z kranu, w 2019 roku już 63%. Dodatkowo wzrosła regularność stosowania kranówki – w 2018 roku było to 29%, w 2019 roku już 41%. Wzrost został zanotowany we wszystkich grupach wiekowych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.