We Wrocławiu demontują piece kaflowe, a w zamian rozdają farelki

Wrocławska termomodernizacja w rzeczywistości: zdemontowano piece kaflowe, termin montażu centralnego ogrzewania się przedłużył, więc mieszkańcom rozdano farelki. Wrocławianie marzną i czekają na uruchomienie centralnego ogrzewania. Kiedy to nastąpi?

Ostatnio o walce ze smogiem i o termomodernizacji w stolicy Dolnego Śląska mieliśmy już okazję pisać:

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wrocław dofinansuje wymianę pieców

Jak podaje Gazeta Wrocławska, w jednej z kamienic w dzielnicy Nadodrzu w lipcu w ramach termomodernizacji zdemontowano piece kaflowe oraz te, które nie spełniają ekologicznych norm. Do czasu uruchomienia centralnego ogrzewania Zarząd Zasobu Komunalnego wręczył mieszkańcom elektryczne termowentylatory. Choć zaczął się w mieście okres grzewczy i temperatura znacznie spadła, kamienica nadal nie jest podłączona do systemu. Mieszkańcy boją się wysokich opłat za prąd oraz za pokrycie kosztów za prace wykończeniowe.

Chodzi o kamienice przy ulicy Kurkowej 69. Ekipa budowlana jedynie rozebrała stare piece, natomiast nie była odpowiedzialna za naprawę ubytków i pozostałe prace wykończeniowe.

– Jakbyśmy wiedzieli, że to potrwa tak długo, to nie zgodzilibyśmy się, żeby nam zabrać te piece w lipcu, tylko dopiero na samym końcu, po podłączeniu instalacji – mówi jedna z lokatorek, Elżbieta Skórska. Kobieta zaznacza również, że nikt z zarządu nie wyjaśnił kwestii rozliczeń. – Jeśli nawet zechcą zapłacić, to nie wiemy kiedy i jak. Jeśli przyjdzie wielki rachunek za prąd, a zarząd komunalny będzie oddawała przez miesiące, to mi emerytury nie starczy.

– Za ogrzewanie lokalu energią elektryczną zwracamy najemcom różnicę kosztów pomiędzy ogrzewaniem lokalu energią elektryczną, a ogrzewaniem lokalu źródłami na paliwo stałe. Wypłata następuje na konto bankowe wskazane przez najemcę po zwrocie grzejników, czyli dopiero po uruchomieniu ogrzewania lokalu z węzła cieplnego – wyjaśnia Patrycja Grzesik z Zarządu Zasobu Komunalnego. Po więcej informacji odsyła do Kogeneracji (red. Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA).

Na pytania Gazety Wrocławskiej odpowiada Anna Kierzkowska-Wincek z Kogeneracji. Węzeł cieplny będzie już w pełni sprawny do końca tego tygodnia. Będą jeszcze przeprowadzane próby jego działania, ale ciepło ma być zaraz po nich dostarczane. Mieszkańcy wątpią w te obietnice i nadal nie są pewni, co z wykończeniem i opłatami z tego tytułu. ZZK deklaruje, że będzie to ostatni etap prac.

źródło: gazetawrocławska.pl