Silniki spalinowe – reaktywacja?

Koncern Mazda planuje na szeroką skalę pracę przy kolejnej odsłonie popularnych silników spalinowych Skyactiv, co pokazuje, że napędy elektryczne jeszcze nie zdominowały w całości branży motoryzacyjnej.

Japońscy inżynierowie i konstruktorzy swoimi badaniami nad nową wersją silników Skyactiv zamierzają udowodnić, że nadal są one konkurencyjne. Dlatego planują zwiększyć ich sprawność termiczną.

Obecnie najlepszymi wynikami w przypadku napędu benzynowego może pochwalić się inny japoński koncern – Toyota. Jej 2,5-litrowy silnik ze sprawnością na poziomie 40% plasuje się w czołówce. Jeszcze wyższe wskaźniki osiągają jednostki napędowe w bolidach F1.

Według zapewnień Mazdy silniki benzynowe Skyactiv-3 uzyskają lepszy współczynnik sprawności termicznej niż bolidy F1.

Jeżeli zapowiedzi firmy przejdą z poziomu planów konstruktorskich do rzeczywistej realizacji może okazać się, że poziom zanieczyszczeń wyemitowanych przez auta napędzane silnikiem Skyactiv-3 będzie porównywalny z pojazdami hybrydowymi.

Nie znamy daty premiery silnika Skyactiv-3, ale póki co będzie można testować Skyactiv -X, który pojawi się w samochodach Mazdy w przyszłym roku.

 

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wyspy Marshalla są 10 razy bardziej radioaktywne niż Czarnobyl

Podczas testowania gleby pod kątem radioaktywnego plutonu-239 i -240 naukowcy odkryli, że niektóre wyspy z archipelagu Marshalla miały poziom stężenia nie 10, a 1000 razy wyższy niż na Fukushimie (gdzie trzęsienie ziemi i tsunami doprowadziły do topnienia reaktorów jądrowych) i około 10 razy wyższy niż poziom w strefie wykluczenia w Czarnobylu. Skąd skażenie?

Francuscy prosumenci są zwolnieni z podatku od końcowego zużycia energii elektrycznej

Ministerstwo Gospodarki i Finansów wyeliminowało niejasność w kodeksie podatkowym. Francuzi nie podlegają podatkowi od własnego zużycia energii słonecznej – nawet w przypadku instalacji fotowoltaicznych wynajmowanych lub dzierżawionych. Zmiany ustawodawcze pozwalają deweloperom energii odnawialnej na wprowadzenie innowacji w swoich modelach biznesowych.