Silniki spalinowe – reaktywacja?

Koncern Mazda planuje na szeroką skalę pracę przy kolejnej odsłonie popularnych silników spalinowych Skyactiv, co pokazuje, że napędy elektryczne jeszcze nie zdominowały w całości branży motoryzacyjnej.

Japońscy inżynierowie i konstruktorzy swoimi badaniami nad nową wersją silników Skyactiv zamierzają udowodnić, że nadal są one konkurencyjne. Dlatego planują zwiększyć ich sprawność termiczną.

Obecnie najlepszymi wynikami w przypadku napędu benzynowego może pochwalić się inny japoński koncern – Toyota. Jej 2,5-litrowy silnik ze sprawnością na poziomie 40% plasuje się w czołówce. Jeszcze wyższe wskaźniki osiągają jednostki napędowe w bolidach F1.

Według zapewnień Mazdy silniki benzynowe Skyactiv-3 uzyskają lepszy współczynnik sprawności termicznej niż bolidy F1.

Jeżeli zapowiedzi firmy przejdą z poziomu planów konstruktorskich do rzeczywistej realizacji może okazać się, że poziom zanieczyszczeń wyemitowanych przez auta napędzane silnikiem Skyactiv-3 będzie porównywalny z pojazdami hybrydowymi.

Nie znamy daty premiery silnika Skyactiv-3, ale póki co będzie można testować Skyactiv -X, który pojawi się w samochodach Mazdy w przyszłym roku.

 

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.