Silniki spalinowe – reaktywacja?

Koncern Mazda planuje na szeroką skalę pracę przy kolejnej odsłonie popularnych silników spalinowych Skyactiv, co pokazuje, że napędy elektryczne jeszcze nie zdominowały w całości branży motoryzacyjnej.

Japońscy inżynierowie i konstruktorzy swoimi badaniami nad nową wersją silników Skyactiv zamierzają udowodnić, że nadal są one konkurencyjne. Dlatego planują zwiększyć ich sprawność termiczną.

Obecnie najlepszymi wynikami w przypadku napędu benzynowego może pochwalić się inny japoński koncern – Toyota. Jej 2,5-litrowy silnik ze sprawnością na poziomie 40% plasuje się w czołówce. Jeszcze wyższe wskaźniki osiągają jednostki napędowe w bolidach F1.

Według zapewnień Mazdy silniki benzynowe Skyactiv-3 uzyskają lepszy współczynnik sprawności termicznej niż bolidy F1.

Jeżeli zapowiedzi firmy przejdą z poziomu planów konstruktorskich do rzeczywistej realizacji może okazać się, że poziom zanieczyszczeń wyemitowanych przez auta napędzane silnikiem Skyactiv-3 będzie porównywalny z pojazdami hybrydowymi.

Nie znamy daty premiery silnika Skyactiv-3, ale póki co będzie można testować Skyactiv -X, który pojawi się w samochodach Mazdy w przyszłym roku.

 

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!