Kinetyczna instalacja wizualizująca światową emisję CO2

Instalacja CarbonScape, stworzona przez chińskiego artystę Chrisa Cheunga (znanego także jako h0nh1m), wydaje dźwięku silników odrzutowych, statków, samochodów, kominów i innych emiterów dwutlenku węgla do atmosfery. Dźwięki te są dodatkowo wizualizowane za pomocą instalacji przypominającej kominy, w których unoszą się czarne sfery – odpowiedniki zagęszczenia CO2.

CarbonScape ma na celu reprezentować jaki wpływ na nas i naszą planetę ma industrializacja i spalanie paliw kopalnych.

Oprawa dźwiękowa jest na żywo miksowana z osiemnastu ścieżek reprezentujących różne źródła dwutlenku węgla. Poszczególne tony odpowiadają pozycji kul w kominach i reprezentują konkretne fragmenty naszego globu.

CarbonScape installation, Chris Cheung, h0nh1m, carbon footprint, art installation, sound installation, soundscape, green design, fossil fuels, climate change CarbonScape installation, Chris Cheung, h0nh1m, carbon footprint, art installation, sound installation, soundscape, green design, fossil fuels, climate change

Instalacja wykorzystuje dane zbierane przez NOAA w czasie rzeczywistym. Pozwala to obrazować obecną emisję dwutlenku węgla. Jak wskazują naukowcy z NOAA, koncentracja CO2 w atmosferze w 2017 roku była na najwyższym poziomie od trzech milionów lat. Wszystko wskazuje, że winę za to ponosi spalanie paliw kopalnych i postępująca industrializacja.

CarbonScape installation, Chris Cheung, h0nh1m, carbon footprint, art installation, sound installation, soundscape, green design, fossil fuels, climate change CarbonScape installation, Chris Cheung, h0nh1m, carbon footprint, art installation, sound installation, soundscape, green design, fossil fuels, climate change CarbonScape installation, Chris Cheung, h0nh1m, carbon footprint, art installation, sound installation, soundscape, green design, fossil fuels, climate change

 

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.