Siłownia zasilana z maszyn do ćwiczeń

W Kalifornii powstała pierwsza siłownia zasilana przez ludzi. Dzięki nowoczesnej linii sprzętu do fitnessu – ECO-POWR od SportsArt możliwe jest generowanie prądu w czasie ćwiczeń.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Znajdująca się w Sacramento siłownia Eco Fitness do generacji prądu wykorzystuje ruch ludzi, którzy ją odwiedzają. Jedne zajęcia na bieżni generują dostatecznie dużo prądu, by zasilić dwie lodówki przez 24 godziny. Oszczędności widoczne są gołym okiem – rachunek za prąd spadł natychmiastowo z 680 dolarów do 30 dolarów za miesiąc.

Na siłowni ustawiony jest sporo maszyn produkujących energię elektryczną. Są to m.in. rowerki i pierwsza na świecie tego rodzaju bieżnia. Pojedyncze urządzenie jest w stanie w czasie pracy dostarczyć do 200 W mocy elektrycznej.

Wszystkie maszyny wyposażone są w niewielkie inwertery połączone z wbudowaną prądnicą. Następnie energia elektryczna z maszyn jest gromadzona w magazynie energii, który także zainstalowano na siłowni.

Prąd z magazynu wykorzystywany jest do oświetlania pomieszczeń i zasilania komputerów czy telefonów komórkowych używanych na siłowni.