Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Skąd brać informacje na temat zanieczyszczeń? Przegląd aplikacji i systemów do monitoringu jakości powietrza

smog

Skąd brać informacje na temat zanieczyszczeń? Przegląd aplikacji i systemów do monitoringu jakości powietrza

Słowo smog nie było najczęściej wymienianym hasłem w 2020 roku. Jednak skala problemu zanieczyszczeń powietrza na globie spokojnie mogłaby zostać nazwana symboliczną pandemią. Jakie aplikacje, prognozy i analizy są najskuteczniejsze w ocenie jakości powietrza w Twoim mieście? Przyglądamy się kilku z nich. 

Reklama

Airly

Znana aplikacja Airly korzysta ze źródeł państwowych i nieoficjalnej sieci czujników pyłów. Ocena jakości powietrza według Airly służy obecnie wielu ludziom. Airly podaje, że buduje gęstą sieć sensorów na całym świecie, aby kontrolować jakość powietrza, którym oddychamy. Jak podaje platforma, aż 91% mieszkańców Ziemi oddycha zanieczyszczonym powietrzem, w tym Polska. Aplikacja jest intuicyjna i łatwa w obsłudze. Można śledzić tu jakość powietrza z większości europejskich krajów.

9v 6U4OV9hy9uNNIiSNwU9A8fKPavVBzfrR14dgxvnpHCihkNjIxJSQAHOGq C9z7XA51VRPYbBfEYgEpSfAli0zaM0GqemG9BjUN9ketwP51 hqbFODMUcg5B8f RaRXcV6gRFZ

Kanarek

Aplikacja pozwala obserwować stan powietrza oraz ilość pyłów zawieszonych z rozróżnieniem na PM 2,5 i PM 10, CO2, O3 czy CO. Kanarek używa 200 oficjalnych stacji GIOŚ, 1060 Syngeos, 640 LookO2, a także 920 Luftdaten, 210 SmogTok, 140 BleBox, 50 BeskidInstruments i 60 perfect-Air. Grafika jest czytelna, a użytkownicy chwalą sobie tę aplikację.

ZvP6 b h240uqFv4J i33fsB k9ZIUWHTE0KIJl3q8MyEGkSw0Jv laXf BZaPvOB9SfTcLHIq6DzzrYqguGwhoF08YjxvtzZ6mDdIWkxqeN KgjA6nDP8DJcDbGARANptnQJJMp

IQAir

Aplikacja, na której można sprawdzić stan jakości powietrza praktycznie we wszystkich miejscach świata. Oprócz wskaźnika zanieczyszczeń w przestrzeni na zewnątrz można odczytać, jaki stan powietrza panuje u nas w domu. Aplikacja pokazuje zawartość pyłów PM w powietrzu, analizę powietrza w danej dzielnicy oraz prognozę na kolejne dni. Ma przejrzysty wygląd i jest przyjemna w użyciu.

Jakość powietrza w Polsce

Oficjalna aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska korzysta z danych pochodzących wyłącznie z krajowych stacji pomiarów. Dane są pobierane z najbliżej ulokowanej stacji w pobliżu miejsca wskazanego. Aplikacja GIOŚ podaje stężenia pyłów PM 10, pyłu PM 2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3). Wyniki pomiarów podawane są w postaci indeksu – sześciostopniowej skali, odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie oraz na mapach. Aplikacja wysyła powiadomienia push, kiedy zanieczyszczenia sięgają wysokiej skali. Prognozę smogową można sprawdzić też na stronie powietrze.gios.gov.pl.

zqGEWU3QnWoXgyVOb43o0G0vvr3b3xrdwHl8xFjST9Rq178KUuKFeXHzKTddf1WF3xokIObVEfK6dDM16JUgil3zkoCigXl yWYFpl FZp9JeHn10nffwEHtJUyoXJ1oJmcPfwGL

Plume Air Report

Posiada estetyczny interfejs, pozwalający śledzić warunki pogodowe w europejskich miastach i na całym świecie. Jak twierdzą użytkownicy, aplikacja pozwala zmienić swoje codzienne nawyki i dostosować je tak, aby żyć w czystszym otoczeniu. Plume Labs pokazuje dane w czasie rzeczywistym i wyświetla poziom poszczególnych zanieczyszczeń – NO2, PM2,5, PM10 i O3. 

W jnQSE1XWYRCSMrNw9p53XjVPSuVnyHqcvRYZqoOJVomOlnrkWyWC1TznwZkXYvVBF0TuQIG8StZbAu Mlfp12F0NkKHBG9JfTaX5Zu3nq 9VkNV1tL24Srp8GQ3coOGL1hUMWH

Kto wykonuje takie smogowe aplikacje?

System do analizy danych, a w tym mapy pogodowe, wykorzystują np. modele statystyczne i numeryczne, które z kolei opierają się na najnowszych technologiach, takich jak Machine Learning, AI, czy Sieci Neuronowe. Tworzeniem prognoz, baz danych i analiz zajmują się platformy analityczne do modelowania i prognozowania. Jedną z takich firm jest np. ExMetrix, który przygotowywał mapę smogową dla miasta Krakowa. Podobne mapy pomiarowe możemy spotkać w wielu centrach miast i miejscowości w całym kraju.

Jak przeciwdziałać powstawaniu smogu?

Przydatnym i skutecznym narzędziem w zapobieganiu i redukowaniu smogu okazują się liczne kampanie, programy rządowe dofinansowujące wymianę pieców (np. Czyste Powietrze), wymiana źródła ogrzewania na nisko lub zeroemisyjne, zmiana środka komunikacji z auta na formę ekologiczną, czyli rower, lub inwestycja w elektromobilność.

Jaka jest Twoja ulubiona aplikacja i czy spełnia swoją rolę? Podziel się z nami.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.