Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sklep Ikea w Wiedniu bez parkingu i z drzewami na tarasie

Ikea inwestuje w ekologiczne dostawy

Sklep Ikea w Wiedniu bez parkingu i z drzewami na tarasie

W Wiedniu rozpoczęła się budowa nietypowego sklepu Ikea. Nie będzie w nim miejsca przeznaczonego na parking. Klientów szwedzkiej sieci mają stanowić piesi, rowerzyści oraz osoby korzystające z komunikacji miejskiej. Natomiast dach budynku ma być obsadzony drzewami.

Reklama

Tradycyjne sklepy typu Ikea posiadają nawet kilkaset miejsc parkingowych. Tymczasem w Wiedniu postawiono na pilotażowy projekt, który nie uwzględnia parkingu.

Nowoczesny, ekologiczny sklep Ikea?

Sklep Ikea będzie posiadał siedem kondygnacji. Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby w przyszłości służył innym celom, np. jako przestrzeń biurowa. Całość wyróżniają duże przeszklenia wpuszczające naturalne światło.

Na dachu powstanie taras, który zostanie gęsto obsadzony zielenią. Ma być dostępny także poza godzinami otwarcia sklepu. Zgodnie z projektem na wszystkich fasadach i na tarasie znajdzie się 160 drzew. Budowany obiekt znajduje się przy przystanku tramwajowym. Można do niego dotrzeć również metrem. Z założenia klienci mają zabierać ze sobą tylko niewielkie i lekkie zakupy. Te poważniejsze będą transportowane do ich domów przy użyciu samochodów elektrycznych.

Ikea chce pilotażowym projektem zmniejszyć ślad węglowy i realizować kolejne punkty strategii zrównoważonego rozwoju. Budowa obiektu zakończy się w 2021 roku. 

zdj. główne – mat. prasowe IKEA

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.