Sklep Ikea w Wiedniu bez parkingu i z drzewami na tarasie

W Wiedniu rozpoczęła się budowa nietypowego sklepu Ikea. Nie będzie w nim miejsca przeznaczonego na parking. Klientów szwedzkiej sieci mają stanowić piesi, rowerzyści oraz osoby korzystające z komunikacji miejskiej. Natomiast dach budynku ma być obsadzony drzewami.

Tradycyjne sklepy typu Ikea posiadają nawet kilkaset miejsc parkingowych. Tymczasem w Wiedniu postawiono na pilotażowy projekt, który nie uwzględnia parkingu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nowoczesny, ekologiczny sklep Ikea?

Sklep Ikea będzie posiadał siedem kondygnacji. Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby w przyszłości służył innym celom, np. jako przestrzeń biurowa. Całość wyróżniają duże przeszklenia wpuszczające naturalne światło.

Na dachu powstanie taras, który zostanie gęsto obsadzony zielenią. Ma być dostępny także poza godzinami otwarcia sklepu. Zgodnie z projektem na wszystkich fasadach i na tarasie znajdzie się 160 drzew. Budowany obiekt znajduje się przy przystanku tramwajowym. Można do niego dotrzeć również metrem. Z założenia klienci mają zabierać ze sobą tylko niewielkie i lekkie zakupy. Te poważniejsze będą transportowane do ich domów przy użyciu samochodów elektrycznych.

Ikea chce pilotażowym projektem zmniejszyć ślad węglowy i realizować kolejne punkty strategii zrównoważonego rozwoju. Budowa obiektu zakończy się w 2021 roku. 

fot: zommvp, querkraft/ IKEA