Skóra z liści palmowca?

Skóra od lat jest coraz rzadziej wybierana przez świadomych konsumentów. Dlaczego? Po pierwsze, chemikalia stosowane w garbarniach są toksyczne dla ludzi i szkodliwe dla środowiska. Po drugie, dla wielu osób wykorzystywanie skór zwierzęcych jest nieetyczne. Poszukuje się więc alternatyw. 

Niestety, alternatywy także są problematyczne – wiele z nich produkowanych jest z materiałów syntetycznych, które uzyskiwane są np. z ropy naftowej, nie są poddawane recyklingowi i prowadzą do zwiększania poziomu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. 

Holenderski projektant, Tjeerd Veenhoven, zajmuje się projektowaniem dywanów z przypominającego skórę tworzywa naturalnego – tak zwanej skóry palmowej, czyli przetworzonych liści palmowca. Na całym świecie rośnie około 80 milionów takich palm, więc jest to surowiec bardzo łatwo dostępny. 

inhabitat.com

Ciekawość zainspirowała Veenhovena do eksperymentów nad teksturą liści palmowych. Poprosił on przyjaciela z Indii o pomoc w testach. 

Liście te są naturalnie kruche, ale po potraktowaniu ich wodą, gliceryną i kilkoma innymi substancjami stają się miękkie i elastyczne. Pozwala to na ich dalsze wykorzystanie. 

inhabitat.com

Główną motywacją Veenhovena jest redukcja ilości zwierząt hodowanych na rzecz produkcji skór. Pozwala to zredukować ilość potrzebnej żywności i zmniejszyć obciążenie naszej planety, dzięki temu cały system staje się bardziej zrównoważony. Z tego właśnie powodu proces został zoptymalizowany pod kątem zużycia wody. Produkcja skóry palmowej zużywa o wiele mniej wody, niż produkcja bawełny czy klasycznej skóry. Wszystkie składniki, wykorzystywane w procesie produkcji tego tworzywa, są bezpieczne dla ludzi i przyjazne dla środowiska. 

inhabitat.com

Początkowo produkcja realizowana była w Holandii, ale potem przeniesiono ją do Indii, a następnie na Dominikanę, gdzie działa w ramach jednej z zielonych inicjatyw tego regionu. 

Dywany składane są z wąskich pasków przetworzonych liści zamontowanych na tkanym podkładzie. Liście barwione są na różne kolory, dzięki czemu uzyskiwać można szeroką gamę efektów wizualnych. 

inhabitat.com

Przyszłość palmowej skóry wydaje się być obiecująca, szczególnie że i inne firmy wyrażają zainteresowanie tym tworzywem. Na przykład producenci samochodów zastanawiają się nad tego typu pokryciem foteli.  

Źródło: inhabitat.com

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Łódź: nowy program proekologiczny. Na ulicy Piotrkowskiej od 2020 roku staną kosze na segregowane śmieci

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zapowiedziała wdrożenie nowego programu proekologicznego, którego celem jest rezygnacja z plastikowych opakowań. Kosze na odpady zmieszane będą zastąpione koszami na odpady selektywnie zbierane. Nowe zmiany na początek będą obowiązywać na ulicy Piotrkowskiej, później obszar ten zwiększy się o kolejne dzielnice.