Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Słoneczny weekend w Wielkiej Brytanii

Słoneczny weekend w Wielkiej Brytanii

Pomimo tego, że Wielka Brytania kojarzy się zdecydowanej większości osób z deszczem za oknem oraz mglistymi porankami to z roku na rok podejmuje się coraz więcej inwestycji OZE – robi to zarówno rząd, jak i osoby prywatne. Pomimo tego, iż miesiąc marzec uważamy za niezbyt efektywny energetycznie, to działanie paneli słonecznych w Wielkiej Brytanii pozytywnie zaskakuje. Wszystko dlatego, że kąt padania promieni słonecznych bardziej sprzyja produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych teraz niż w późniejszych miesiącach, oprócz tego jest chłodniej – fakty te potwierdzają statystyki.

Reklama

Ostatni marcowy weekend był szczególnie efektywny dla energetycznego sektora na Wyspach. Instalacje fotowoltaiczne były produktywne jak nigdy dotąd – po raz pierwszy zdarzyło się, by zapotrzebowanie energetyczne za dnia było niższe aniżeli to w nocy. Wszystko dlatego, że coraz więcej osób ma instalacje fotowoltaiczne na swoich dachach, wytwarzające prąd, zaspokający potrzeby energetyczne gospodarstw domowych. Między innymi dzięki nim 26 oraz 27 marca, energia słoneczna wygenerowała ok. 15% zapotrzebowania energetycznego kraju. Wedle analiz, wynik ten może być jeszcze lepszy, ponieważ w weekendy zapotrzebowanie energetyczne maleje i przy sprzyjających warunkach pogodowych może on wzrosnąć nawet do 25%.

Duncan Burt, jeden z zarządzających w National Grid – spółce zajmującej się dystrybucją energii elektrycznej oraz gazu ziemnego – jest pod wrażeniem osiągniętych rezultatów. Jego zdaniem pokazuje to, że Wielka Brytania wciąż ewoluuje energetycznie. Mając na uwadze fakt popularności turbin wiatrowych i fotowoltaiki w Zjednoczonym Królestwie, z biegiem czasu może całkowicie odrzucić węgiel kamienny. Rzecznik rządu Wielkiej Brytanii wyraził zadowolenie z osiągniętego rezultatu, mając nadzieję na jeszcze lepsze wyniki w kontekście ciągłej rozbudowy infrastruktury energetycznej – przede wszystkim tej, ściśle związanej z ekologicznymi źródłami energii.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.