SoelCat 12 – Tesla wśród jachtów

Przyszłość jachtów jest elektryczna i cicha. Takie motto przyświecał holenderskiej firmie Soel Yachts podczas projektowania łodzi. Ich najnowszy jacht – SoelCat 12 – to w pełni elektryczna łódź zasilana energią odnawialną.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zaprojektowany w zeszłym roku jacht został właśnie zwodowany w Nowej Zelandii. Łódź ta jest bardzo ekologiczna – nie tylko nie emituje dwutlenku węgla, dzięki zastosowaniu systemów elektrycznych do napędzania pojazdu, ale jest także bardzo cicha, zmniejszając zanieczyszczenie hałasem przystani czy wód.

SoelCat 12 zbudowany został w Nowej Zelandii. Pojazd napędzany jest promieniami słonecznymi, dzięki wbudowanym ogniwom fotowoltaicznym. Firma określa jacht „Teslą na wodzie”, zwracając uwagę na fakt, jakie zmiany w samochodach wprowadziła firma Elona Muska, popularyzująca pojazdy elektryczne. Soelt Yacht chciałby spopularyzować analogiczne technologie na wodzie.

Jak mówią przedstawiciele firmy, nie chodzi tylko o to, aby doczepić do łódki silnik elektryczny. Cały jacht zaprojektowany jest wokół napędu elektrycznego. Kadłub łodzi stawia bardzo małe opory podczas płynięcia. Silnik elektryczny jest w stanie rozpędzić łódź do prędkości ośmiu węzłów i utrzymać ją przez około sześć godzin dzięki wbudowanym akumulatorom i ogniwom PV. Jeśli zmniejszymy prędkość do sześciu węzłów łódź może płynąć przez 24 godziny – nawet w nocy, dzięki energii zgromadzonej w akumulatorom.

Systemy łodzi monitorowane mogą być z pomocą aplikacji, którą można zainstalować na tablecie lub smartfonie.

Współzałożyciel Soel Yachts, Joep Koster powiedział, że SoelCat 12 – zmniejsza zanieczyszczenie hałasem i emisje CO2 w portach, lagunach i oceanach. Elektryczny solarny jacht cicho ślizga się przez fale, minimalizując wpływ zanieczyszczenia hałasem na życie morskie.

W momencie gdy łódź nie płynie energia z ogniw fotowoltaicznych także może by wykorzystana. Jak mówią producenci system PV jest w stanie zasilić aż pięć domów w dowolnej lokalizacji, gdzie znajdzie się łódź.

This slideshow requires JavaScript.