Sojusz Siemensa i AES dla magazynowania energii

Magazynowanie energii jest jednym z najbardziej wymagających wyzwań, przed którym stają współczesne systemy OZE. Według Bloomberg New Energy Finance, to właśnie tam należy się dopatrywać najszybciej rosnących inwestycji w sektorze.

Nie są oni jedynymi wyznawcami tego poglądu. Według IHS Markit (angielskiej korporacji zajmującej się m.in. przewidywaniem kierunków, w których rozwinie się energetyka) światowa pojemność systemów przechowywujących różnego rodzaju energię wyniesie w 2020 roku aż 28 GW. Jeszcze w 2016 roku były to jedynie 3 GW. W sytuacji tak szybkiego rozwoju sektora wiele korporacji inwestuje w rozwój technologii mających na celu podniesienie jakości wytwarzanego przez nich produktu.

Kilka dni temu Siemens AG i The AES Corporation oświadczyły, że połączą siły w celu utworzenia marki zdolnej do zdominowania sektora przechowywania energii. Obie korporacje są obecnie wymieniane jako liderzy branży. Łącznie posiadają magazyny o mocy ponad 460 MW zainstalowane w 48 projektach na całym świecie. Jednocześnie największy na Ziemi system przechowywania w San Diego także należy do nich.

Poinformowano, że Siemens dostarczy głównych rozwiązań technologicznych, a AES – sprawnego systemu zarządzania i planowania. Obie firmy będą miały dokładnie taki sam wkład w tworzeniu Fluence – nowej marki, która może okazać się przyszłym numerem jeden w branży.

Jej produkty mają być odpowiedzią głównie na potrzebę magazynowanie prądu elektrycznego z względnie małych instalacji rozproszonej energetyki. Jednocześnie, według jej twórców, zaproponowane rozwiązania będą łatwo skalowalne, elastyczne i opłacalne cenowo.

Zarówno Siemens AG jak i AES Corporation zainwestują po 50% w nową markę i według jej założycieli, obie korporacje będą miały równe prawa podczas decydowania o strategicznych posunięciach. Proces uzgadniania wszystkich formalności ma się zakończyć w czwartym kwartale 2017 roku, jednak zastrzeżono, że ta data może się jeszcze zmienić.

Docelowo firma ma działać na terenie ponad 160 krajów. Jej główną siedzibą będzie Waszyngton w Stanach Zjednoczonych, a dodatkowe biura zaplanowano w m.in. w Niemczech i innych krajach Europy.