Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Solar Butterfly, czyli mobilny dom zasilany energią słoneczną

Solar Butterfly, czyli mobilny dom zasilany energią słoneczną

Solar Butterfly to kamper wykonany z materiałów z recyklingu, zasilany czystą energią, dzięki rozkładanym, fotowoltaicznym skrzydłom. W 2022 roku mobilny dom wyruszył w trasę po całym świecie, której celem jest edukacja klimatyczna. Projekt jest efektem współpracy szwajcarskich inżynierów i naukowców. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Mobilny dom zasilany energią słoneczną 

Solar Butterfly to mały, mobilny dom, który może pomieścić nawet 6 osób, a designem przypomina motyla. Jednak nie to jest jego największym atutem. Kamper jest w pełni autonomiczny i jest w stanie wytworzyć taką ilość energii, aby przejechać nawet 300 km w ciągu jednego dnia.

Wszystko dzięki fotowoltaicznym skrzydłom, które zasilają nie tylko samochodowy akumulator, ale także cały dom. Panele zajmują powierzchnię 120 m2 i są w stanie wygenerować do 170 kWh czystej energii dziennie. 

ImPnQvvlVV47lnsCtf 1BNeJkkxaZYTLIrMIXDaKmw484bskqD 7KnSIiLY5sOdXompaKg0wviHUyfXaTnzCGUS1YKfCerX5lGzOHiEM M 1PqIWeQVxeoigqtLYiiyw9zqiJvmWD 8rtebb25A5n U
Fotowoltaiczne skrzydła generują energię dla pojazdu oraz małego domu. Źródło: Solar Butterfly 

Samowystarczalny dom z recyklingu 

Konstrukcja Solar Butterfly została wykonana z odpadów plastikowych wyłowionych z oceanu. Ponad 800 kg butelek PET wykorzystano do stworzenia mebli, ścian budynku, a nawet paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu rozwiązaniu, solarne skrzydła ważą czterokrotnie mniej, niż gdyby zostały wykonane z tradycyjnych paneli PV. Solar Butterfly wyposażony jest również w baterię, dzięki czemu jest całkowicie autonomiczny energetycznie. 

Mobilny dom wykorzystuje także inne, zrównoważone rozwiązania np. do oszczędzania wody. Solarne skrzydła motyla, oprócz generowania energii służą też do zbierania wody opadowej, która po filtracji jest możliwa do spożycia.  

Dookoła świata w poszukiwaniu rozwiązań 

Zespół Solar Butterfly, myśląc o promocji zrównoważonego rozwoju i swojego projektu, postanowił odbyć podróż po całym świecie, która zakończy się w Paryżu 12 grudnia 2025 roku, w dziesiątą rocznicę przełomowego porozumienia klimatycznego. Trasa rozpoczęła się w maju tego roku w Szwajcarii, a docelowo ma objąć 90 krajów na wszystkich kontynentach. 

W trakcie Climate Pioneer World Tour zespół Solar Butterfly będzie szukać osób, które proponują proekologiczne i proklimatyczne rozwiązania. Celem podróży dookoła świata jest opisanie i spopularyzowanie 1000 innowacyjnych projektów projektów. 

Niedawno Solar Butterfly pojawił się w Warszawie:

Dokładny plan trasy znajdziesz na stronie internetowej. 

Źródło: solarbutterfly.org, solarstone.com

Fot. główne: mobilny dom zasilany energią słoneczną, źródło: SolarButterfly

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.