Solar Squared – rewolucja w budownictwie coraz bliżej?

solar squared

W Exeter w południowej Anglii znajduje się blok mieszkalny, który wyróżnia się niezwykłą cechą. Wytwarza on bowiem własną energię za sprawą szklanych bloków osadzonych w małych ogniwach słonecznych. Eksperyment ten jest dziełem naukowców z Exeter University.

Projekt Solar Squared odznacza się również innymi właściwościami, obok których nie można przejść obojętnie. Jedną z nich jest istotna funkcja izolacyjna.

Nazywane ,,kwadratowymi solarami” bloki są osadzane w procesie produkcyjnym z szeregiem elementów optycznych, skupiających światło słoneczne na małych ogniwach słonecznych. Bloki są tak wykonane, aby zapewniały maksymalną absorpcję energii słonecznej nawet w trudnych obszarach miejskich.

„Modułowa konstrukcja jest w pełni skalowalna i zapewnia bezbłędną integrację architektoniczną. Skuteczność tej technologii umożliwia wbudowanie jej w konwencjonalne materiały budowlane, co oznacza, że jej zastosowania są niezliczone” – czytamy w komunikacie wydanym przez Exeter University.

Prof. Tapas Mallick i dr Hasan Baig mają nadzieję, że ich opatentowany projekt zrewolucjonizuje przemysł budowlany.

„Wykorzystanie standardowej technologii słonecznej jest ograniczone koniecznością dużej powierzchni i negatywnym wpływem wizualnym. Chcieliśmy przezwyciężyć te ograniczenia, wprowadzając technologie, które stałyby się integralną częścią obiektu. Teraz mamy możliwość konstruowania zintegrowanych, przystępnych cenowo, wydajnych i atrakcyjnych technologii słonecznych w ramach architektury budynku, w miejscach, gdzie zapotrzebowanie na energię jest najwyższe, a jednocześnie ma minimalny wpływ na krajobraz i jakość życia” – powiedział dr Baig z Instytutu ds. Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Kornwalii.

    2 komentarze

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Komisja Europejska chce kar dla Polski

Następny artykuł

Zbliża się finisz budowy wodno-wiatrowej instalacji w Niemczech

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,
%d bloggers like this: