Solarne dachówki sposobem na podniesienie jakości oświaty krajów afrykańskich?

O bardzo niskiej jakości oświaty w krajach afrykańskich powiedziano już bardzo wiele. Kontynent owładnięty konfliktami plemiennymi, biedą i korupcją nie posiada sprawnego systemu edukacji, mogącego w dłuższej perspektywie wpłynąć na wychowanie nowej warstwy społecznej, która zapoczątkuje w Afryce dzieło wychodzenia z niedostatku i zacofania.

O tym, jak trudno jest się kształcić, będąc mieszkańcem Czarnego Kontynentu, dowiadujemy się codziennie z opowieści imigrantów przybywających do Europy. Napiszmy więc o kilku podstawowych powodach, dla których młodzież afrykańska pozbawiona jest szans na wyjście z biedy.

To przede wszystkim beznadziejna infrastruktura drogowa, komunikacyjna i energetyczna przyczynia się do tego, że olbrzymia część Afrykańczyków nigdy nie miała możliwości, aby uczęszczać do szkoły.

Każda inicjatywa, pomysł czy idea poprawiająca beznadziejne statystyki powinna być nagłaśniana, dlatego tym razem zwróciliśmy uwagę na wiejskie szkoły w Kenii, cierpiących z powodu częstych przerw w dostawie energii.

Firma Strauss Energy zapowiedziała, że zaradzi tym problemom. Postanowiono bowiem udowodnić, że Afryka, której największym bogactwem jest słońce, dzięki nietypowym wynalazkom może znaleźć sposób na zapobieganie deficytom energii elektrycznej.

Dachówki słoneczne zainstalowane na dachach szkół rzeczywiście mogą wpłynąć na podniesienie jakości kształcenia młodych Afrykańczyków. Jako przykład wystarczy podać gimnazjum Gaitheri w hrabstwie Murang’a liczące 275 uczniów, które już teraz korzysta z dobrodziejstwa zamontowanego na swoich dachach.

Nowe urządzenia przyczyniły się do zwiększenia możliwości nauczania, ponieważ budynki zapewniają oświetlenie także po zmroku, co wcześniej było niewykonalne. Dzięki dachówkom wytwarzającym energię młodzież może korzystać ze sprzętu komputerowego.

Strauss Energy już od dawna pracuje nad budową fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV) na konstrukcjach takich jak dachówki słoneczne. Ma być ona alternatywą dla paneli słonecznych i zapewniać czyste źródło energii.

Akumulator w szkole zapewnia dostawę mocy nawet w pochmurne dni i w nocy. Dzięki temu szkoła średnia Gaitheri diametralnie obniżyła rachunki za prąd (do około 14,5 dolara miesięcznie).

Nauczyciel Jackson Kamau Kiragu powiedziała: „Mamy osiemnaście komputerów, ich zasilanie było nie lada wyzwaniem. Strauss Energy wybawił nas z tego kłopotu”.

Organizacje pozarządowe Christian Aid i Panafrykańskie Stowarzyszenie ds. Zmian Klimatycznych poinformowały, że z badań, jakie przeprowadziły, wynika, że tylko około pięćdziesiąt siedem procent Kenijczyków jest podłączonych do sieci, dlatego istnieje duże zapotrzebowanie na moc spoza sieci.

Charity Wanjiku, Dyrektor ds. Operacyjnych Strauss Energy, powiedział, że cel firmy stanowi opracowanie technologii BIPV, która w pełni wykorzysta warunki słoneczne panujące w Kenii. Stwierdził również, że taka technologia może być kosztowna dla domów mieszkalnych, ponieważ cena jednej dachówki waha się od 20 do 250 dolarów, w zależności od wielkości. Mimo wszystko jest to optymalne rozwiązanie dla szkół i szpitali. Strauss Energy zbada sposoby obniżania kosztów płytek solarnych przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności. Planuje ponadto budowę zakładu zdolnego produkować codziennie 10 000 dachówek.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Trzyhektarowe gospodarstwo rolne w Jordanii szansą na powstrzymanie pustynnienia krajobrazów

Następny artykuł

Global Marine rozwija się w Blyth

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,