Sri Lanka kolejnym państwem, które wybiera OZE

Sri Lanka kolejnym państwem, które wybiera OZE

Sri Lanka to kolejne azjatyckie państwo po Indiach, Chinach czy Singapurze, które widzi potencjał w proekologicznych energetycznych rozwiązaniach. Dokument powstały przy współpracy Programu Rozwoju ONZ oraz Asian Development Bank jasno wskazuje, że Sri Lanka jest w stanie zaspokoić swoje energetyczne potrzeby do 2050 roku, wykorzystując zieloną energię.

Aby było to możliwe, konieczne jest zwiększenie ilości zielonych inwestycji. Przewidywane zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2050 roku to około 34 tysiące MW, z czego połowa ma być zaspokajana przy wykorzystaniu energii słonecznej, a druga część z pomocą energii wiatrowej.

W raporcie zauważono również, że konieczne są inwestycje w magazyny energii, które w sytuacji kryzysowej byłyby w stanie natychmiast zapewnić nawet 3 600 MW energii. Gdyby Sri Lance udało się zrealizować założone cele, znacząco zmniejszyłaby także wydatki na import paliw.

„ADB wyraziła swoje poparcie dla niskoemisyjnego rozwoju Sri Lanki (…). Ostatnie pomysły, w tym projekty budowy elektrowni słonecznych oraz wiatrowych, wykazały zaangażowanie ADB w tym zakresie.” – powiedział Priyantha Wijayatunga, dyrektor działu energetyki południowoazjatyckiej ADB.