Stacja benzynowa na słońce w Dubaju

Grupa ENOC (Emirates National Oil Company) poinformowała na początku maja br., że w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich oddano do użytku pierwszą stację benzynową zasilaną w 100 procentach energią słoneczną.

Innowacyjna stacja benzynowa znajduje się przy autostradzie Sheikh Zayed Road. Jest cała pokryta panelami fotowoltaicznymi, które mogą generować do 120 kilowatogodzin. ENOC zauważył, że jest to około 30 procent więcej energii niż potrzebuje stacja, w związku z czym nadmiar energii elektrycznej jest kierowane do sieci elektrycznej miasta. – ENOC zawsze był głównym bodźcem w sektorze energetycznym ZEA  i posiada znaczący wkład w napędzaniu rozwoju Emiratów – powiedział Saif Al Humaid Falasi, prezes ENOC. Zarządcy stacji planują zmniejszenie emisji CO2 o 195 mln ton w skali rok z pomocą szeregu technik redukcji zużycia energii.

Emiraty Arabskie, chociaż są czwartym co do wielkości producentem ropy naftowej w ramach OPEC, to poczyniły znaczące kroki w rozwoju energetyki odnawialnej. Tak samo jak Arabia Saudyjska, władze ZEA chcą zmniejszyć zależność od „czarnego złota”.  Emiraty intensywnie inwestują w farmy słoneczne. Władze państwa podkreślają w wielu wypowiedziach, że ich celem jest stworzenie miast najbardziej inteligentnych i zrównoważonych pod względem energetycznym na całym świecie.  Należy podkreślić, że są także gospodarzem Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA).