Stacje ładowania samochodów elektrycznych staną pod ZUS-em

List intencyjny dotyczący tej inwestycji podpisali Paweł Śliwa, wiceprezes ds. innowacji PGE, oraz Mariusz Jedynak, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach. Realizacja planu nastąpi etapami.

Instalacją stacji zajmie się spółka PGE Nowa Energia. Jej celem jest postawienie 500 punktów ładowania do 2022. Obecnie uruchomiła ich ponad 50. Na podstawie umowy z Forum Ekonomicznego w Krynicy zawartej pomiędzy spółkami PGE, Nowa Energia i Energia Odnawialna, energia w tych stacjach ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak wynika z wypowiedzi prezesa ZUS Mariusza Jedynaka, pilotażowe instalacje mają pojawić się w Kielcach, Nowym Sączu, Tarnowie i Tarnobrzegu. Pod uwagę brane są jeszcze Łomża, Suwałki, Chełm, Biała Podlaska, Ostrołęka, a także Skierniewice. Realizacja współpracy ma przełożyć się na 5-8 stacji (zarówno standardowych, jak i szybkiego ładowania) w największych polskich miastach.

Inicjatorzy widzą w tym przedsięwzięciu środek, który przyczyni się do rozwoju elektromobilności w Polsce. Obecnie zarejestrowanych jest około 4500 pojazdów elektrycznych. Na razie nie ma podanych wielu szczegółów. Na placówki ZUS składają się budynki centrali, 43 oddziały, 209 inspektoratów i 71 biur terenowych.

– Wychodzimy z inicjatywą, by stacje ładowania powstawały przy placówkach ZUS, które zlokalizowane są w miejscach ogólnodostępnych. Dzięki użyczeniu przez Zakład miejsc na zainstalowanie takich stacji, ich powstanie będzie dużo tańsze – komentuje Mariusz Jedynak, wiceprezes ZUS.