Statoil przejmuje udziały w brazylijskiej elektrowni fotowoltaicznej

farma fotowoltaiczna

Norweski koncern Statoil przejmie 40% udziałów brazylijskiej elektrowni solarnej Apodi o mocy 162 MW. Zakup udziałów od firmy Scatec Solar stanowi tym samym pierwsze zetknięcie norweskiego potentata z branżą energetyczną z sektora energii fotowoltaicznej.

Obie firmy uzgodniły także wspólne opracowanie przyszłych projektów słonecznych w Brazylii. Ponadto Statoil poinformował, że ma zamiar nabyć 50% udziałów w firmie wykonawczej, co tym samym umożliwi mu uczestnictwo w budowie i eksploatacji projektów solarnych w przyszłości. Scatec Solar pozostawi dla siebie 40% udziału w projekcie, a brazylijskie konsorcjum ApodiPar posiadać będzie pozostałe 20%.

Elektrownia Apodi znajduje się w Quixeré w stanie Ceará; jest w pełni zaopatrzona w przyłącze sieciowe i ma 20-letnią umowę zakupu energii elektrycznej. Budowa instalacji solarnej rozpocznie się jeszcze w październiku br., a jej zakończenie planowane jest na koniec przyszłego roku. Całkowite wydatki inwestycyjne na ten projekt szacuje się na 215 milionów dolarów.

Brazylia jest obszarem podstawowym dla Statoil, gdzie naszą ambicją jest zapewnienie bezpiecznego i trwałego wzrostu na znaczącym rynku energii. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że weszliśmy do naszego pierwszego projektu słonecznego z doświadczonym partnerem, takim jak Scatec Solar – skomentowała Irene Rummelhoff, Wiceprezes Zarządu Statoil ds. nowych rozwiązań energetycznych.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Programy osłonowe i szkolenia szansą dla pracowników odchodzących z amerykańskich kopalń węgla

Następny artykuł

NFOŚiGW przeznaczył 40 mln zł na rozwój energetyki obywatelskiej

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,