Statoil zainwestuje w budowę farmy PV w Brazylii

Fortum inwestuje w przełomowe technologie PV firmy Exeger

Koncerny paliwowe pomimo ścisłego powiązania z kopalinami coraz częściej spoglądają w stronę alternatywnych źródeł energii. Przykładowo, PKN Orlen wyda pieniądze na przygotowanie turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu, które będą pełniły rolę witacza – a to zaledwie jeden pomysł pochodzący z polskiego podwórka. Inni, więksi światowi gracze również inwestują w zieloną energię, aby być coraz bardziej niezależnymi energetycznie.

W tym kontekście warto wspomnieć o norweskim koncernie paliwowym Statoil; podjął on bowiem decyzję o zainwestowaniu środków pieniężnych w fotowoltaiczną farmę, która przyniesie energię elektryczną dla 160 tysięcy gospodarstw w Brazylii.

Statoil podpisał umowę z firmą Scatec Solar, dotyczącą dostaw energii elektrycznej. Norweski koncern zobowiązał się do zakupu za kwotę 25 milionów dolarów 40% udziałów farmy fotowoltaicznej Apodi, której moc ma wynieść 162 MW. Farma zostanie wybudowana na północnym wschodzie Brazylii, w stanie Ceará. Statoil motywuje swoją decyzję przede wszystkim chęcią własnego rozwoju.

Apodi jest pierwszym krokiem w energetykę słoneczną i ma zaprezentować, jak energia oparta na świetle słonecznym może przynieść korzyści naszej firmie – powiedziała dyrektor ds. nowych źródeł energii w firmie Statoil, Irene Rummelhoff.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Donald Trump wprowadzi przepisy niekorzystne dla branży OZE?

Następny artykuł

W 2016 roku fotowoltaika rozwijała się najszybciej

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,