Sto procent OZE według Apple

Jak poinformował niedawno serwis The Verge ,firma Apple uzyskała poziom pełnego, stuprocentowego zasilania ze źródeł odnawialnych. Jednakże wiele wskazuje na to, że część chińskich fabryk dostarczających komponenty do ich produktów wcale nie jest w pełni zasilana OZE.

Dane, na których Apple opiera się w swoim twierdzeniu, obejmują jedynie sklepy firmowe, biura i centra przetwarzania danych. W pełni z OZE zasilane są np. budynki nowoczesnego kampusu w Cupertino. Tego samego nie można już powiedzieć o chińskich fabrykach dostarczających podzespoły, z których budowane są produkty Apple.

Wspomniane informacje amerykańska korporacja podała do szerszej wiadomości zaledwie tydzień po tym, jak koncern Google poinformował, że obecnie kupuje więcej prądu z OZE niż wynosi całkowite zapotrzebowanie tej firmy na prąd na świecie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Gigant z Cupertino w swoim raporcie nie ujął zlokalizowanych w Chinach fabryk; często brakuje tam dostępu do zasilania z OZE w stu procentach. Oczywiście, niezależnie od tego, firmie należy się duże uznanie, jak przyznaje The Verge.

Apple inwestuje w instalacje OZE. Firma kupuje elektrownie wiatrowe i słoneczne, a także buduje własne projekty. Wszystkie nowe placówki korporacji muszą mieć zagwarantowany dostęp do OZE. Dodatkowo, jak zapewnia Apple, nadmiar zielonej energii firma przekazuje do sieci przesyłowej, dzięki czemu inne przedsiębiorstwa także mogą korzystać z czystego prądu.

„Zależy nam, abyśmy mogli pozostawić świat lepszym, niż go zastaliśmy (…). Będziemy nieustannie pracowali nad przesunięciem granic tego, co możemy osiągnąć, mając do dyspozycji określone materiały i metody ich powtórnego przetwarzania. Wspólnie z naszymi dostawcami i pracownikami będziemy też działali na rzecz stworzenia nowego, kreatywnego podejścia do źródeł energii odnawialnej. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że od nich zależy nasza przyszłość” – powiedział Tim Cook, CEO Apple.

Amerykańska firma posiada w swoim portfoliu łącznie 626 MW mocy odnawialnych w dwudziestu pięciu projektach. Kolejne piętnaście zielonych projektów jest na różnym etapie planowania lub budowy.

Źródło: wnp.pl