Stworzono mapę podtopień wynikających z globalnego ocieplenia

Naukowcy z amerykańskiego miasta Princeton opracowali interaktywną mapę, która pokazuje rejony świata zagrożone podtopieniami wynikającymi z globalnego ocieplenia. Według przeprowadzonych obliczeń, podnoszący się poziom wód może zagrozić życiu nawet 630 mln ludzi.

W ciągu XX wieku, z powodu globalnego ocieplenia, średni poziom mórz podniósł się o ok. 11-16 cm. Zdaniem naukowców wzrost poziomu wód w XXI wieku zależy głównie od tego, czy uda się ograniczyć emisję dwutlenku węgla i zapobiec dalszym zmianom klimatu. Przewidywania nie są jednak optymistyczne – nawet jeśli zmiany klimatyczne zostaną zatrzymane natychmiast, to do końca wieku poziom wód wzrośnie o pół metra. W wypadku, kiedy emisja CO2 nie zostanie wstrzymana, naukowe scenariusze przewidują wzrost aż o dwa metry.

Wielkie migracje

W opublikowanym artykule, na łamach periodyku “Nature Communications” naukowcy z Princeton w amerykańskim stanie New Jersey wyliczyli także, ile ludzi może ucierpieć w wyniku podnoszenia wód. Obecnie poziom mórz zagraża życiu ok. 110 mln ludzi, a według wyliczeń ekspertów – nawet przy minimalnej emisji CO2 – do końca wieku obecne miejsca zamieszkania będzie musiało opuścić kolejne 80 mln osób. Jeśli spełnią się najgorsze prognozy, na ekologiczne migracje narażonych będzie nawet 630 mln osób. W najgorszym położeniu znajdą się Chiny, Indie, Bangladesz, Wietnam, Indonezja oraz Tajlandia.

Te wyniki pokazują potencjał wpływu zmian klimatycznych na przekształcanie linii brzegowych, miast, gospodarek i całych regionów w ciągu naszego życia. W miarę jak linia pływów podnosi się powyżej poziomu terenów, gdzie mieszkają ludzie, będziemy w coraz większym stopniu stawać przed pytaniami o to, czy i jak długo umocnienia na wybrzeżach mogą ich skutecznie chronić – skomentował doktor Scott Kulp, naukowiec z Climate Central i główny autor badania.

Sytuacja w Polsce

Ryzyko podtopień zagraża także Polsce. Narażone są obszary między Gdańskiem a Elblągiem, oraz rejony Szczecina. Wojciech Szymalski, prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju wylicza, że – w związku z wzrostem poziomu mórz – w Polsce zagrożonych będzie maksymalnie 270 tysięcy osób

Profesor Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk podkreśla, że – artykuł wykorzystujący najnowsze prognozy wzrostu poziomu morza oraz nowy globalny model ukształtowania terenów nadbrzeżnych pokazuje, że w roku 2100 zagrożonych corocznymi powodziami morskimi będzie trzy razy więcej ludzi na Ziemi, niż dotychczas sądzono.

Opracowaną przez naukowców mapę zagrożonych podtopieniami obszarów, można zobaczyć tutaj.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: