Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Smog w Delhi osiągnął poziom krytyczny

Smog w Delhi osiągnął poziom krytyczny

W niedzielę, 3 listopada, poziom zanieczyszczeń powietrza w północnych Indiach osiągnął rekordowy poziom – wskaźnik stężenia pyłu PM2,5 na metr sześcienny osiągnął 999 punktów (AQI). Liczniki stacji monitorujących poziom zanieczyszczeń nie mają wystarczająco dużo liczb, by całkowicie oddać skalę problemu. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Niedzielna sytuacja w Delhi była siedmiokrotnie gorsza niż w Pekinie, który jest uznawany za najbardziej zanieczyszczone miasto świata. Poziom pyłu zawieszonego (PM2,5), czyli cząsteczek o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometrów, osiągnął w stolicy Indii poziom stanowiący zagrożenie dla zdrowia. Satyendar Jain, minister zdrowia Delhi apelował do mieszkańców, by tego dnia zaniechali  czynności fizycznych na zewnątrz, zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych.

Już w piątek, w związku z wysokim stężeniem pyłów w powietrzu, władze ogłosiły stan alarmowy. W szkołach w Delhi rozdano pięć milionów masek antysmogowych, a władze alarmowały mieszkańców, by omijali najbardziej zagrożone rejony miasta. – Zanieczyszczenie powietrza w północnych Indiach osiągnęło poziom nie do zniesienia – ocenił rządzący indyjską stolicą Arvid Kejriwal. Z powodu smogu zamknięto szkoły wstrzymano prace na budowach oraz odwołano ponad 30 lotów.

Zanieczyszczenie poza skalą

W skali jakości powietrza(AQI), która jest używana także w Polsce, stężenie PM2,5 (na metr sześcienny) przekraczające 120 oznacza, że sytuacja jest „bardzo zła”. W niedziele liczniki Delhi zatrzymały się na wskazaniu 999 – i jak poinformował przedstawiciel indyjskiego ministerstwa zdrowia – tylko dlatego, że czujniki stacji monitorujących nie mają wystarczająco dużo cyfr.

Kontakt z wysokim stężeniem pyłu PM2,5 – nawet krótkotrwały – może skutkować poważnymi problemami układu oddechowego, a także krążenia (drobny pył przez płuca przedostaje się do krwi). Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną co trzeciej śmierci z powodu raka płuc, wylewu i chorób serca.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.