Smog w Delhi osiągnął poziom krytyczny

W niedzielę, 3 listopada, poziom zanieczyszczeń powietrza w północnych Indiach osiągnął rekordowy poziom – wskaźnik stężenia pyłu PM2,5 na metr sześcienny osiągnął 999 punktów (AQI). Liczniki stacji monitorujących poziom zanieczyszczeń nie mają wystarczająco dużo liczb, by całkowicie oddać skalę problemu. 

Niedzielna sytuacja w Delhi była siedmiokrotnie gorsza niż w Pekinie, który jest uznawany za najbardziej zanieczyszczone miasto świata. Poziom pyłu zawieszonego (PM2,5), czyli cząsteczek o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometrów, osiągnął w stolicy Indii poziom stanowiący zagrożenie dla zdrowia. Satyendar Jain, minister zdrowia Delhi apelował do mieszkańców, by tego dnia zaniechali  czynności fizycznych na zewnątrz, zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych.

Już w piątek, w związku z wysokim stężeniem pyłów w powietrzu, władze ogłosiły stan alarmowy. W szkołach w Delhi rozdano pięć milionów masek antysmogowych, a władze alarmowały mieszkańców, by omijali najbardziej zagrożone rejony miasta. – Zanieczyszczenie powietrza w północnych Indiach osiągnęło poziom nie do zniesienia – ocenił rządzący indyjską stolicą Arvid Kejriwal. Z powodu smogu zamknięto szkoły wstrzymano prace na budowach oraz odwołano ponad 30 lotów.

Zanieczyszczenie poza skalą

W skali jakości powietrza(AQI), która jest używana także w Polsce, stężenie PM2,5 (na metr sześcienny) przekraczające 120 oznacza, że sytuacja jest „bardzo zła”. W niedziele liczniki Delhi zatrzymały się na wskazaniu 999 – i jak poinformował przedstawiciel indyjskiego ministerstwa zdrowia – tylko dlatego, że czujniki stacji monitorujących nie mają wystarczająco dużo cyfr.

Kontakt z wysokim stężeniem pyłu PM2,5 – nawet krótkotrwały – może skutkować poważnymi problemami układu oddechowego, a także krążenia (drobny pył przez płuca przedostaje się do krwi). Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną co trzeciej śmierci z powodu raka płuc, wylewu i chorób serca.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 4.11. – 10.11.

Za nami pierwszy tydzień listopada. Co się przez ten czasy wydarzyło? W fotowoltaice pojawił się nowy rekord oraz polska obniżka podatku VAT, a w Rosji coraz bliżej do zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedaży energii z OZE. To informacje pozytywne. Z negatywnych toczy się dyskusja na temat miejsca organizacji tegorocznego Sylwestra w Zakopanem, a w pasiece w Głuchołazach otruto 30 pszczelich rodzin. Oto podsumowanie tygodnia!

Zmniejszona absorpcja CO2 w lasach deszczowych – czy taki scenariusz jest możliwy?

Drzewa są społecznie postrzegane jako nasz potężny sojusznik zmniejszający emisję dwutlenku węgla. Bywa jednak, że ich rola jest przeceniana, bo szacunki odnoszą się jedynie do liczby i wieku drzew (czy drzewostanu). Tymczasem zdolność absorpcyjna zależy od wielu czynników. Nie jest stała, co pokazują ostatnie badania naukowe dotyczące lasów deszczowych Amazonii.