Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Susza w Polsce: aż 145 gmin apeluje o oszczędzanie wody

susza w Polsce

Susza w Polsce: aż 145 gmin apeluje o oszczędzanie wody

[AKTUALIZACJA 29.06.2022] Po raz kolejny susza w Polsce sprawia, że w niektórych gminach zaczyna brakować wody pitnej. Coraz więcej lokalnych władz apeluje do mieszkańców o oszczędzanie zasobów wodnych. Dlaczego w Polsce brakuje wody i w której części kraju sytuacja jest najgorsza? 

Reklama

Susza w Polsce. Wody brakuje już w 145 gminach 

W ciągu zaledwie 3 pierwszych dni upałów liczba gmin, w których zaczęto martwić się o zasoby wody wzrosła dwukrotnie. Z mapy na bieżąco aktualizowanej przez twórców bloga Świat wody wynika, że 29 czerwca już 145 gmin w Polsce ogłosiło apel lub zakaz dot. użycia wody wodociągowej do celów inne niż bytowe. 

Wszystkie z 145 gmin wydały apele do mieszkańców o oszczędzanie wody. Niektóre z nich zakazały nawet podlewania ogródków i napełniania wodą basenów. 

A upały jeszcze nas nie opuszczą. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ciągu najbliższego tygodnia temperatury mogą przekroczyć nawet 35°C. IMGW ostrzega też przed intensywnymi burzami.

Gdzie zabrakło wody pitnej? 

26 czerwca wody zabrakło w gminie Żukowo, która położona jest w województwie pomorskim. Spółka Komunalna musiała zaopatrzyć miejscowości położone w tym regionie w beczkowóz z wodą pitną, z której skorzystać mogli mieszkańcy. 

Najgorzej sytuacja wygląda na południu Polski. 27 czerwca podobna sytuacja dotknęła powiat wielicki w małopolsce, gdzie infrastruktura wodociągowa pozostawia wiele do życzenia. W związku z suszą niektóre miejscowości decydują się na ograniczenie sprzedawania wody do okolicznych gmin. 

Ustaliliśmy z naszym Zakładem Gospodarki Komunalnej, że w razie trudności w każdej chwili mogą być wstrzymane dostawy wody – na dziś mowa jest o kilku godzinach dziennie – do gminy Biskupice. Jest susza, upały, a rozbiór wody jest tak duży, że nasza infrastruktura przestaje „wyrabiać”. Biskupice zostały już poinformowane o sytuacji, wysłaliśmy oficjalne pismo w tej sprawie w ostatni piątek wyjaśnił Dziennikowi Polskiemu Zbigniew Wojas wójt Gdowa

W najbliższych dniach ma dojść do odwiertu studni głębinowej w Gdowie, który ma zapewnić pilnie potrzebne dostawy wody. 

Wody zupełnie zabrakło też w gminie Wieliczka: 

W niedzielę woda przyszła dopiero po północy, a dziś (27 czerwca) ledwo ciurka z kranu, czyli najprawdopodobniej za chwilę znowu jej nie będzie. Trwają upały, a my nie mamy nawet jak rąk umyć, nie mówiąc już o tym by się wykąpać. To prawie nie do uwierzenia, ale w XXI wieku jesteśmy skazani na życie bez wody…powiedział jeden z mieszkańców tej miejscowości dla Dziennika Polskiego.

Susza w Polsce zaczęła się już w marcu 

Pierwszy kwartał 2022 roku był wyjątkowo ciepły i ubogi w opady deszczu, co sprawiło, że zagrożenie związane z suszą w Polsce znacznie wzrosło.

Wskaźnik wilgotności w warstwie powierzchniowej gleby zaczął szybko spadać i osiągnął poziom 30% odpowiadający suszy glebowej na województw: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. O stopniu zagrożeniu suszą informują również dane na temat wartości względnych wskaźnika wilgotności gleby – zarówno w warstwie przypowierzchniowej (0-7 cm), jak i warstwach głębszychpoinformowało Państwowe Gospodarstwo Wodne na stronie stopsuszy.pl pod koniec maja. 

Wody w Polsce jest tyle samo co w Afryce 

Brak wody to jeden z najbardziej widocznych skutków zmian klimatu. Zwłaszcza w Polsce, gdzie zasoby wodne są wyjątkowo ubogie, porównywalne do krajów północnej Afryki. Szacowana ilość wody w Polsce wynosi około 60,5 mld. To sprawia, że na jednego Polaka przypada 1500 m3 na rok, czyli trzy razy mniej niż statystycznie na mieszkańca Europy. 

Dlaczego w Polsce brakuje wody? 

Susze w okresie letnim dotykają naszego kraju każdego roku niezmiennie od połowy lat 90. Przyczyny tego zjawiska są bardzo proste, chociaż nie tak oczywiste. Brak śniegu w zimie, mało umiarkowanych opadów deszczu w okresie letnim, wysokie temperatury, znaczący spadek wilgotności a także wadliwa infrastruktura, która nie pomaga w oszczędzaniu wody. 

Jak oszczędzać wodę w okresie suszy?

Według Państwowej Gospodarki Wodnej działania, które pomogą zaoszczędzić wodę w okresie letniej suszy to przede wszystkim: 

  • zbieranie deszczówki do podlewania roślin ogrodowych;
  • nawadnianie roślin w najchłodniejszej porze dnia, kiedy parowanie gleby jest najmniejsze;
  • zasiewanie łąk kwietnych, które ograniczają wysychanie gleby; 
  • zbieranie zimnej wody w trakcie jej nagrzewania; 
  • gotowanie potraw pod przykryciem, aby ograniczyć parowanie; 
  • ograniczenie koszenia trawników – wysoka trawa utrzymuje wilgoć w glebie;
  • reagowanie na bezcelowe zużywanie wody. 

Źródła: Świat wody, Nauka o klimacie, stopsuszy.pl, Dziennik Polski, Express Kaszubski 

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.